Zastosowanie multimediów w edukacji
Jeszcze kilkanaście lat temu zastosowanie multimediów w edukacji było raczkującym tematem, a zaledwie kilka lat temu pojawiło się jako innowacja. Jednocześnie kwestia korzystania z narzędzi multimedialnych przez małe dzieci budziła pewne kontrowersje lub przynajmniej niepokoje wśród pedagogów i rodziców. Dziś wiemy, że technologie dotykowe mogą wspierać proces edukacyjny i sprzyjać rozwojowi uczniów w różnym wieku, trzeba jednak wprowadzać je w świat multimediów odpowiedzialnie.
Myśląc o edukacji, zwykle patrzymy w przyszłość. Nadal jednak, może instynktownie, a na pewno słusznie, korzystamy z podstawowych metod przekazywania wiedzy, które nie tylko są znane, ale sprawdzają się mimo upływu lat. Należą do nich: opowieści, przykłady, powtórzenia oraz nauka przez działanie. Połączeniem przeszłości z przyszłością są różnorodne multimedia, za pomocą których można tę wiedzę przekazać i dzięki którym dostęp do wiedzy jest większy.
Zastosowanie multimediów w edukacji
Wspomniane zmiany są zupełnie naturalne i stanowią nieodłączną siłę napędową rozwoju. Bywa, że do nowości podchodzimy z rezerwą, przyzwyczajeni do sprawdzonych, tradycyjnych rozwiązań. Jednak w przypadku edukacji, innowacje nie muszą być „konkurencją”, ale uzupełnieniem. A nowoczesne technologie – przydatnym i skutecznym narzędziem przekazywania wiedzy. Nie dziwi więc, że wszechobecne multimedia wkroczyły również do szkół.
Jak współczesna edukacja może wykorzystać multimedia?
Nie oszukujmy się. Współczesne dzieci większość czasu spędzają przed ekranem, a ekran dotykowy to ich podstawowe narzędzie rozrywki i komunikacji. Nierzadko, nawet te najmłodsze traktują narzędzia multimedialne i ekrany dotykowe jak przedłużenie siebie, dlatego nie stanowią one dla nich wyzwania tak jak dla wielu dorosłych. Nie jesteśmy wstanie powstrzymać dzieci od korzystania z technologii, ale możemy mądrze i odpowiedzialnie je w tym wspierać. Wówczas multimedia staną się ich sprzymierzeńcem – zarówno w domu, jak i w szkole. Z drugiej strony, nowoczesna edukacja powinna stale przystosowywać sposób komunikacji do percepcji odbiorcy.
Za taką próbę można uznać między innymi program MEN Aktywna tablica, dzięki któremu w latach 2021-2024 szkoły podstawowe mogą zostać wyposażone w monitory interaktywne, podłogi Smartfloor, tablice interaktywne, projektory, głośniki oraz oprogramowania specjalistyczne*. Kolejny to Laboratoria Przyszłości, dzięki któremu dofinansowanie na zakup wyposażenia wspierającego rozwój umiejętności praktycznych, manualnych, technicznych i kreatywnych uzyskały szkoły podstawowe, szkoły ogólnokształcące i szkoły artystyczne. To mały, ale ważny krok w stronę nowoczesnych polskich szkół.
Ekrany dotykowe i tablice interaktywne w edukacji
Wyjątkową wartość mają technologie dotykowe, które wspierają proces edukacji niezależnie od jej poziomu. Ekrany dotykowe (V-SCREENS) z powłoką anti-glare, która chroni monitor przed uszkodzeniami i jednocześnie sprawia, że palec płynnie porusza się po powierzchni, nie pozostawiając po sobie śladu. Stoły multimedialne (V-TABLE KIDS) bezpieczne dla dzieci i odporne na uszkodzenia. Nakładki dotykowe (V-SKIN), dzięki którym w kilka chwil pasywny monitor LCD zmieni się w interaktywny wyświetlacz dotykowy multi-touch, sprawiają, że nauka staje się interaktywna, a więc przyswajana w sposób aktywny. Możliwość połączenia na ekranie dotykowym obrazu, dźwięku i dotyku pozwala uczniom przesuwać elementy – treści są niejako w ruchu i on sam również może reagować w ruchu, co ma duże znaczenie zwłaszcza dla młodszych dzieci. Taki przekaz jest atrakcyjniejszy, więc buduje pozytywne nastawienie do nauki i mobilizuje do większego zaangażowania w przebieg lekcji. Tym bardziej że multimedia mogą mieć formę nie tylko pojedynczych ekranów, ale też dużych ścian wideo (V-WALL), a nawet stołów w przeróżnych kształtach (V-TABLE). Wbrew pozorom, technologie dotykowe wspierają też umiejętności interpersonalne. Zastosowanie wielokrotnych punktów dotyku pozwala na wspólną pracę nad jednym projektem, wspólne notowanie i natychmiastową wymianę informacji.
Interaktywność rozwiązań dotykowych to nie jedyna ich zaleta – każdy z ekranów dotykowych można indywidualnie dopasować do konkretnych potrzeb placówki edukacyjnej, poziomu nauczania, ale przede wszystkim – potrzeb uczniów i nauczycieli.
* Informacje ze strony aktywnatablica.eu