Zastosowanie multimediów w sklepach wielkopowierzchniowych

 In kioski multimedialne, kioski samoobsługowe, technologie dotykowe

Sklepy wielkopowierzchniowe – supermarkety, sklepy z meblami czy markety budowlane oferują w jednym miejscu szeroką gamę produktów. Z jednej strony klienci są zadowoleni, że mają możliwość robienia dużych zakupów bez konieczności przemieszczenia się po mieście, z drugiej – bywają zniechęceni długimi kolejkami przy kasach. Sytuacji nie poprawia fakt, że często, jeśli potrzebna jest faktura, należy udać się do kolejnego punktu i najczęściej stanąć w następnej kolejce. Płynność obsługi klienta biznesowego i indywidualnego można jednak ulepszyć dzięki zastosowaniu multimediów takich jak kioski samoobsługowe – V-KIOSK.

Jak multimedia mogą być wykorzystane w sklepach wielkopowierzchniowych?

Ekrany dotykowe towarzyszą nam w wielu aspektach codziennego życia. W życiu prywatnym, zawodowym, w domowym zaciszu, w pracy oraz w przestrzeni publicznej. Ułatwiają codzienne funkcjonowanie, procesy wewnątrz organizacji, służą autopromocji firmy. Sprawdzają się także w przypadku sklepów wielkopowierzchniowych.

Niezależnie od rodzaju asortymentu oferowanego przez sklep wielkopowierzchniowy, jeśli zależy nam na czasie, warto zaplanować wizytę z wyprzedzeniem. Oczywiście, jeśli mamy ochotę i czas na to pozwala, może to być również spontaniczna wizyta, podczas której „tylko oglądamy”, aby później – w domowym zaciszu – przygotować listę zakupów. Pozwala ona nie tylko pilnować budżetu, ale także sprawnie i szybko dokonać transakcji. I właśnie to „szybko” ma tutaj znaczenie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że sprawne i bezproblemowe dokonanie zakupu pozytywnie wpływa na ogólne doświadczenie zakupowe klienta, a zbyt długie czekanie w kolejce może doprowadzić do niepotrzebnej frustracji, rezygnacji z zakupu, a w skrajnych przypadkach „porzucenia” konkretnego sklepu (placówki albo nawet marki). Nawet jeśli w danej chwili klient nie porzuci pełnego wózka, pomimo niekomfortowej sytuacji, to istnieje prawdopodobieństwo, że następnym razem wybierze sklep, w którym obsługa klienta będzie płynna. 

Rozwiązaniem, które pozwala sklepom wielkopowierzchniowym zaspokoić potrzeby klienta, zniechęconego kolejkami, który nie lubi marnować czasu, a nawet zachęcić go do regularnych zakupów są rozwiązania multimedialne takie jak kasy samoobsługowe i fakturomaty (V-KIOSK). Tu kluczem do sukcesu są trzy elementy: samoobsługa, ekran dotykowy oraz intuicyjność całego procesu. Dzięki nim kolejki stają się krótsze lub całkowicie znikają.
Jak to wygląda w praktyce. Na ekranie dotykowym kasy samoobsługowej lub fakturomatu pojawiają się proste komunikaty, dzięki którym bezproblemowo i szybko przechodzimy proces zakupowy: rozpoczęcie procesu, skanowanie produktów, zapłata kartą, kodem płatniczym lub gotówką, wydrukowanie paragonu lub faktury uproszczonej. Warto pamiętać, że w sklepach wielkopowierzchniowych bardzo często kwota na paragonie przekracza 450 zł brutto, co uprawnia klienta do otrzymania faktury. W tym wypadku ustawienie np. przy wyjściu jednego czy kilku fakturomatów pozwala zachować ciągłość procesu sprzedaży i uchronić klienta przed kolejkami.

Kasy samoobsługowe i fakturomaty – zalety 

Kasy samoobsługowe i fakturomaty takie jak V-KIOSK to narzędzia, z którymi klienci na pewno muszą się oswoić. Jednak z czasem docenią intuicyjność i szybkość zakupów dokonywanych w ten sposób.

Warto podkreślić, że ekrany dotykowe wyposażone są w filtry prywatyzacyjne, dzięki którym osoba stojąca w niedalekiej odległości od kasy samoobsługowej czy fakturomatu nie zobaczy treści wyświetlanej na ekranie. Dane klientów takie jak: numer PIN karty płatniczej, dane firmy czy dane osobowe są chronione, a cały proces w pełni bezpieczny.

Ta sama powierzchnia jest wykorzystana optymalnie – w miejscu, w którym zaaranżowalibyśmy dwa lub trzy stanowiska kasowe, może stanąć kilka lub kilkanaście kas samoobsługowych (V-KIOSK). Jest to więc inwestycja nie tylko wygodna dla klienta, ale też opłacalna dla sklepu. Powiększa się powierzchnia sprzedażowa, zostaje uwolniony czas do tej pory przeznaczany na przerwę czy urlop wypoczynkowy, ale także szkolenia dla pracowników. W końcu, pracownicy, którzy do tej pory skanowali produkty na taśmie, mogą zostać oddelegowani do innych zadań. Taki kiosk samoobsługowy może być również odpowiedzią na aktualne potrzeby rynku pracy, który boryka się z deficytem kandydatów.

Jeśli celem sklepów wielkopowierzchniowych jest zwiększenie satysfakcji klienta poprzez poprawienie płynności obsługi oraz zmniejszenie, a nawet zlikwidowanie kolejek, odpowiedzią są kasy samoobsługowe i fakturomaty takie jak V-KIOSK.

Recent Posts