Zastosowanie multimediów w telewizji

 In ściany interaktywne, technologie dotykowe

Trudno sobie wyobrazić studio telewizyjne bez ekranów. Ich obecność jest tak oczywista, że nie zawsze zdajemy sobie sprawę, w jak wielu produkcjach się sprawdzają. Wyjątkowe znaczenie ma technologia dotyku – gdzie w studiu telewizyjnym znajduje swoje zastosowanie?   

Na przestrzeni lat telewizja przeszła ogromną metamorfozę w sposobie nadawania, ale także w sposobie prezentacji treści. Zastosowanie multimediów i technologii dotykowych podwyższa jakość i atrakcyjność przekazu – jest dynamiczny, bardziej elastyczny, a w niektórych przypadkach – przejrzysty. Przede wszystkim jednak przykuwa uwagę widza na dłużej.

Jak współczesna telewizja wykorzystuje multimedia?

Studio telewizyjne z dużym ekranem, który znajduje się za prowadzącym czy też ekranem dotykowym, to właściwie standard prezentacji treści. Program informacyjny, notowania na giełdzie, wieczór wyborczy, program rozrywkowy lub reality – każda z tych produkcji w jakimś stopniu wykorzystuje multimedia w postaci interaktywnych ścian video (V-WALL) i monitorów dotykowych (V-SCREENS). Siłą technologii dotyku jest aktywny przekaz, który przez wizualizację wciąga widza w prowadzoną narrację.    

Programy informacyjne

Pomyślmy o programach informacyjnych, których ważnym punktem są relacje na żywo, mapy, wykresy, video lub tekst – w każdej chwili treści pojawiające się na ekranach można zatrzymać, przybliżyć, a istotne elementy – wyeksponować. Ściany video  (V-WALL) to także stały element programów śniadaniowych, gdzie prowadzący podczas codziennej prasówki wykorzystuje ekrany dotykowe lub specjalne pisaki połączone z ekranem wielkoformatowym do pokazania omawianych fragmentów artykułów.

Programy sportowe

Duże ekrany kojarzą się przede wszystkim ze sportem. Przebieg wydarzeń sportowych analizowany jest właśnie za pomocą wielkoformatowych ekranów (V-WALL), ale też monitorów dotykowych (V-SCREENS), z których na bieżąco korzystają prowadzący. Przed meczem prezentowane są podstawowe informacje, jak składy drużyn czy statystyki, w przerwie meczu i po jego zakończeniu ściana video zamienia się w interaktywne narzędzie do analizy. Dotyk pozwala na przybliżenie najważniejszych momentów, zastosowanie stopklatki, powtórki czy zwolnionego tempa. Dynamika przedstawianych treści koresponduje z dynamiką przedstawienia treści.

Kanały biznesowe

Trudno sobie też wyobrazić kanał o tematyce biznesowej bez dużej interaktywnej ściany video w tle – takiej jak np. V-WALL, na której informacje giełdowe pokazywane są 24h na dobę. Ekran pozwala też na wizualne zaprezentowanie informacji biznesowych czy przeprowadzanie analiz finansowych. Profesjonalny charakter zyskują zarówno pokazywane treści, jak i scenografia samego studio.

Programy naukowe i edukacyjne

Dziedziną, która zdecydowanie zyskała na wprowadzeniu technologii dotykowych, jest nauka i edukacja. Wielkoformatowe ekrany dotykowe  pozwalają na zwizualizowanie niełatwych zagadnień np. w programach o charakterze medycznym, dzięki czemu są one bardziej przystępne dla laików. Praca konkretnego organu, zachodzące w organizmie procesy – multimedia pozwalają lepiej zrozumieć przedstawiany problem. Taki przekaz jest bardziej praktyczny, ale też bardziej atrakcyjny dla odbiorcy.     

Multimedia w programach rozrywkowych

Wszelkiego rodzaju reality show, w których istotnym elementem są nagrania na żywo w studio, to przykład zastosowania multimediów w produkcjach rozrywkowych. To właśnie podczas nagrań tego typu stosuje się jedne z największych ekranów (V-WALL), zbudowanych z bezszwowych monitorów, co potęguje efekt odbioru. Na ścianie video wyświetlane są nie tylko wybrane fragmenty show, ale istnieje możliwość wyeksponowania wielu działań jednocześnie: nagrań video, rozmów na żywo czy reakcji publiczności.

Wieczór wyborczy

Zastosowanie multimediów w telewizji obserwujemy też podczas wieczoru wyborczego. To wydarzenie, w którym każdy detal jest ważny dla odbiorcy, a technologie wielkoformatowych ekranów (V-WALL) oferują istotne funkcjonalności. Na ścianach pojawiają się na bieżąco sondaże, przewidywania, ale też relacja na żywo ze sztabów wyborczych, wywiady z wyborcami, najnowsze informacje i oczywiście wynik wyborów. W zależności od potrzeby treści mogą być prezentowane symultanicznie lub w osobnych segmentach – powaga, profesjonalizm i niezwykle ważne zachowanie dynamiki przekazu w tym wyjątkowym czasie – to niezaprzeczalne benefity zastosowania ścian video –  V-WALL  – w tych okolicznościach.

Recent Posts