Zastosowanie kiosków multimedialnych w logistyce

 In Bez kategorii

Logistyka to najprościej mówiąc planowanie przepływu surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji konkretnych wyrobów lub gotowych produktów, których odbiorcą jest klient końcowy, ale również planowanie przepływu ludzi (fabryki i korporacje). Aby to się udało, logistyka korzysta w znacznym stopniu ze wsparcia dostępnej technologii, w tym, coraz częściej, z kiosków multimedialnych (V-KIOSK).



Kioski multimedialne takie jak V-KIOSK są coraz chętniej wykorzystywane i doceniane w różnorodnych branżach. Trudno się dziwić. Kioski samoobsługowe czy sprzedażowe odporne na uszkodzenia, ale także na warunki atmosferyczne wspierają pracę człowieka 24/7. Tym samym potrafią obniżyć koszty, podnieść produktywność i wydajność, zaoszczędzić czas. Nic więc dziwnego, że również branża logistyczna korzysta z kiosków samoobsługowych, jeszcze bardziej usprawniając zachodzące procesy. Jak branża logistyczna wykorzystuje kioski samoobsługowe?

Kioski samoobsługowe w hubach przeładunkowych, bazach logistycznych, firmach kurierskich

Pisząc o wykorzystaniu kiosków samoobsługowych w logistyce, w pierwszej kolejności przychodzą na myśl huby przeładunkowe, bazy logistyczne czy firmy kurierskie. To miejsca, w których liczy się kontrola, czas i precyzja. Aby mieć pewność, że nic nie umknie uwadze, proces logistyczny jest zautomatyzowany i zoptymalizowany. Jest to możliwe dzięki połączeniu infrastruktury firmy z oprogramowaniem kiosku samoobsługowego. Jak to wygląda w praktyce?



Kioski samoobsługowe jako narzędzie kontroli dostępu


Niezależnie od tego, czy na teren firmy wjeżdża kierowca, pracownik fizyczny czy pracownik biurowy – każdy z nich podlega kontroli. Oczywiście, każdy może wjeżdżać na teren osobną bramą, gdzie czeka na niego dedykowany kiosk samoobsługowy lub korzystać z tej samej bramy, gdzie odpowiednio wyposażony kiosk dopasuje poziom kontroli do pracownika.
Kontrola pracownika fizycznego może ograniczyć się do sprawdzenia jego tożsamości np.za pomocą karty. Może to być karta z chipem, z kodem kreskowym czy kodem QR. Przyłożenie karty do czytnika nie tylko powoduje otwarcie szlabanu, drzwi czy bramy, ale także zarejestrowanie godziny wejścia na teren zakładu. Przykładając kartę przy wyjściu, pracownik potwierdza godzinę opuszczenia firmy, co pozwala kontrolować godziny pracy.
W szczególnych przypadkach takich jak np. pandemia kiosk samoobsługowy może zostać wyposażony w skaner do pomiaru temperatury czy skaner paszportów covidowych. Jest to dodatkowa forma ochrony pracowników, która pozwala zoptymalizować procesy logistyczne w firmie. Jeśli firma wymaga posiadania aktualnego paszportu covidowego, wystarczy zeskanować widoczny na nim kod QR i brama zostanie otwarta. Jednak jeśli, pomimo ważnego paszportu, skan temperatury wskaże, że jest ona podwyższona, brama pozostanie zamknięta, a na ekranie kiosku samoobsługowego pojawią się instrukcje dla pracownika, a nawet numer lekarza, z którym powinien się skontaktować czy informacja jak długo powinien zostać w domu. Dane takiego pracownika mogą automatycznie trafić do odpowiedniej osoby np. w dziale HR, która dzięki zgromadzonym w systemie informacjom, wie, kto może go zastąpić. Co więcej, pod koniec kwarantanny, pracownik może otrzymać na telefon automatyczne przypomnienie o dniu powrotu do pracy. Po przyłożeniu karty w kiosku samoobsługowym w dniu powrotu – proces się zamyka.

Kiosk samoobsługowy jako element ekosystemu kamer, czujników i wag


W przypadku kierowców wjazd na teren hubu, bazy, budowy czy firmy jest kontrolowany w dodatkowy sposób. Kiosk samoobsługowy standardowo rejestruje tożsamość kierowcy, ale poza kartą z chipem przykładaną w kiosku samoobsługowym kamera może odczytywać numery rejestracyjne pojazdu przy wjeździe i wyjeździe, a nawet monitorować zawartość naczepy, przeciwdziałając tym samym kradzieżom. Jeśli zachodzi taka potrzeba, kiosk samoobsługowy kontroluje aktualność paszportu covidowego i temperaturę ciała, jednak w przypadku kierowców ciężarówek, samochodów dostawczych, kurierów, a także osób obsługujących samochody i maszyny budowlane kontrolowany jest również towar. W jaki sposób? Kioski samoobsługowe wyposażone w wielkogabarytową wagę oraz drukarkę pozwalają zważyć pojazd i wydrukować odpowiednią dokumentację dla kierowcy. Widnieje na niej identyfikator kierowcy, data i godzina wjazdu/wyjazdu na teren zakładu, ilość, rodzaj i waga towaru (rodzaj danych jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb firmy czy branży). Taka dokumentacja, którą kierowca otrzymuje w formie wydruku lub w dedykowanej aplikacji jest automatycznie przekazywana do głównego systemu, tworząc logi załadunku i przeładunku.

Taki sposób automatyzacji procesów logistycznych ma wiele zalet. Pozwala na skuteczne zapobieganie obecności osób trzecich na terenie firm i zakładów, co zmniejsza lub całkowicie eliminuje ryzyko kradzieży. Pozytywnie wpływa na wydłużenie czasu pracy bez konieczności angażowania personelu – kioski mogą pracować 24/7. Jednak istotne są nie tylko elementy technologiczne, ale też techniczne. Kioski mogą zostać dopasowane do wysokości konkretnych pojazdów: samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych, maszyn budowlanych. Nie bez znaczenia jest fakt, że kioski samoobsługowe (V-KIOSK) są niezwykle wytrzymałe. Odporne na akty wandalizmy czy zmieniające się warunki atmosferyczne. Mogę zostać wyprodukowane z materiałów dedykowanych do ciężkich warunków – takich jak aluminium, które nie ulega korozji. Nie bez znaczenia jest fakt, że kiosk samoobsługowy bez problemu może stać się częścią ekosystemu kamer, czujników i wag obecnych w logistyce.

Kioski samoobsługowe w kantynach pracowniczych


Nie należy również zapominać, że kioski samoobsługowe mogą usprawnić logistykę w kantynach znajdujących się na terenie firm, hubów i baz przeładunkowych. Tam, gdzie stosunkowo szybko trzeba nakarmić sporą ilość osób ustawienie kilku kiosków takich jak V-KIOSK w odpowiednim miejscu w środku kantyny, ale również na zewnątrz – jeśli kantyna nie jest zbyt duża, pozwala na usprawnienie procesu zamawiania i wydawania posiłków. W jaki sposób? Na ekranie dotykowym kiosku samoobsługowego widoczne jest menu, z którego pracownik wybiera konkretną potrawę lub zestaw. Po dokonaniu płatności – np. kartą czy kodem płatniczym, otrzyma numerek z podajnika, który wskaże, kiedy należy podejść do obsługi lub gdzie można usiąść. Dzięki temu w kantynie nie ma tłoku i kolejek, a smaczny posiłek można otrzymać szybko i zjeść go w spokojnej atmosferze, która pozwoli się zrelaksować przed kolejnymi zadaniami.

Recent Posts
kisoki samoobsługowe w sprzedaży - VIDEOFONIKA