Wirtualna recepcja w prywatnych przychodniach lekarskich – wygoda pacjenta i usprawnienie pracy placówek

 In technologie dotykowe, wirtualna recepcja

Technologie cyfrowe wkraczają stopniowo w niemal każdą dziedzinę życia, powoli budując nowy standard obsługi. Branża zdrowotna nie jest wyjątkiem. Rosnące zapotrzebowanie na usługi medyczne, dążenie do poprawy efektywności, zapewnienie bezpieczeństwa, ale też komfortu wymagają wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Jak wirtualna recepcja usprawnia pracę w prywatnych przychodniach lekarskich i podnosi pracę placówek na wyższy poziom?   

Automatyzacja usług medycznych – odpowiedź na potrzeby pacjentów

Kolejki do rejestracji, długi proces wyboru i uzgodnienia terminu wizyty, czasochłonne wypełnianie dokumentów – to typowe problemy, z którymi spotykają się pacjenci w przychodniach. Do niedawna dotyczyły one głównie placówek publicznej służby zdrowia, dziś – borykają się z nimi również prywatne placówki medyczne. Pacjent musi stanąć w kolejce, zgłosić się do rejestracji, zaktualizować dane, a następnie, po uzyskaniu numeru gabinetu, czeka na swoją wizytę. Badania lekarskie często odbywają się rano lub późnym popołudniem – wtedy czas oczekiwania jest najdłuższy, a dyskomfort największy. Pacjenci są zestresowani i zirytowani brakiem płynności obsługi. Jak prywatne przychodnie lekarskie mogą wyjść naprzeciw potrzebom pacjentów i utrzymać wysoki poziom obsługi? Nowoczesne kioski samoobsługowe to rozwiązanie, które staje się nowym, dobrym standardem w branży medycznej.  

Kiosk samoobsługowy w prywatnej przychodni, czyli wirtualna recepcja

Kiosk samoobsługowy, czyli wolnostojące urządzenie z ekranem dotykowym, pełni w przychodni funkcję wirtualnej recepcji. To innowacyjne rozwiązanie umożliwia pacjentom samodzielne wykonanie wielu czynności, które w tradycyjnym modelu wymagają interakcji z personelem: rejestrację, potwierdzenie obecności na wizycie, aktualizację danych. Wirtualna recepcja w przychodni pozwala też na sprawdzenie konta pacjenta, w tym przejrzenie historii leczenia, umówienie kolejnej wizyty do wybranego specjalisty czy wydruk skierowania lub e-recepty. Z jej pomocą zapłacimy za wizytę lub dostępne w danej sieci pakiety czy usługi w promocji. 

Jak wirtualna recepcja usprawnia pracę prywatnych przychodni?

Wyposażenie obiektu w wirtualną recepcję daje realną perspektywę usprawnienia pracy prywatnych przychodni i utrzymania wysokiego standardu placówki.

  1. Zwiększa szybkość obsługi, ponieważ zmniejsza kolejki i skraca czas oczekiwania na rejestrację. Minimalizuje też prawdopodobieństwo opóźnień wizyt lekarskich, wynikających z długiego przebywania przy okienku recepcji.
  2. Redukuje obciążenie pracowników administracyjnych i medycznych. Personel może działać bardziej efektywnie, skoncentrować się na bardziej złożonych zadaniach, czy wymagających pacjentach, którzy potrzebują udzielenia szczegółowych informacji.
  3. Poprawia jakość obsługi, nie tylko ze względu na płynność procesu rejestracji czy jego szybsze tempo. Urządzenia samoobsługowe w przychodniach lekarskich mogą być zintegrowane z systemami zarządzania praktyką medyczną, dzięki temu informacje do elektronicznych kartotek pacjentów są przekazywane automatycznie. Jeśli pacjent sam wprowadza dane, ma pewność, że są poprawnie zaktualizowane w systemie. Oszczędza czas i niweluje ryzyko błędu. Ze względu na poufność danych każdy kiosk może być oczywiście wyposażony w filtr prywatyzujący, który sprawia, że informacje na ekranie nie są widoczne dla osób trzecich.

 

Bezpieczeństwo i komfort dzięki wirtualnej recepcji

Fakt, że pacjenci nie muszą czekać w długich kolejkach w zamkniętych przestrzeniach, daje dodatkową korzyść: przyczynia się do minimalizowania ryzyka zarażenia chorobami zakaźnymi. Bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne jest ważne nie tylko w kontekście pandemii, ale też w okresach zwiększonego ryzyka zachorowań np. w sezonie grypowym. Wprowadzenie kiosków samoobsługowych w przychodniach może więc stanowić ważny element w zapewnianiu dystansu społecznego. Zdalna rejestracja przez kiosk eliminuje konieczność osobistego kontaktu z personelem recepcji i sprzyja zachowaniu bezpiecznych odległości między pacjentami. To nie wszystko. Ekrany dotykowe można pokryć specjalnym antybakteryjnym szkłem z jonami srebra, co eliminuje nawet 99 proc. bakterii znajdujących się na powierzchni ekranu, a także przeciwdziała rozwojowi grzybów. Takie warunki same w sobie sprawiają, że pacjenci czują się bardziej komfortowo, mniej obawiając o swoje zdrowie, w miejscu, w którym, co do zasady, przebywa przecież dużo osób chorych. Kontakt z innymi ludźmi jest mniejszy, a czas przebywania w placówce maksymalnie skrócony. Dzięki kioskom samoobsługowym zyskujemy też znacznie większą kontrolę nad procesem rejestracji: dokonujemy jej w dogodnym dla siebie czasie, bez potrzeby oczekiwania na swoją kolej w tradycyjnej recepcji, co również przekłada się na komfort korzystania z usług placówki.

Czy dbanie o wygodę pacjenta jest istotne z punktu widzenia prywatnej przychodni lekarskiej? Wobec rosnącego zapotrzebowania na usługi medyczne i rosnącej konkurencyjności – jest wręcz konieczne. Cyfryzacja sektora ochrony zdrowia to sposób na przewagę konkurencyjną, a kioski samoobsługowe to ważne narzędzie, które pozwala na zaoferowanie pacjentom komfortowej i bezpiecznej obsługi. Uzyskana dzięki automatyzacji jakość i wysoki standard pomogą zachować dotychczasowych klientów i przyciągną do placówki kolejnych. 

Recent Posts
wirtualna-recepcja-w-branzy-wellness