Technologie dotykowe i wyświetlanie treści – rozwój, który idzie w parze

 In technologie dotykowe

Technologie dotykowe stały się elementem naszej codzienności, są transparentne, niemal niezauważalne – z ich pomocą korzystamy z telefonów, laptopów, płacimy za zakupy, nawigujemy po okolicy, zdobywamy informacje, uczymy się. Jednocześnie wciąż jesteśmy w technologicznym rozwoju – równolegle z postępem w zakresie technologii dotykowych obserwujemy rozwój technologii wyświetlania treści. I tutaj wciąż wiele może nas zaskoczyć. W Videfonice trzymamy rękę na pulsie. Dotyk idzie w parze z wyświetlaczem, a my w tym tandemie idziemy krok w krok.   

Technologie dotykowe w parze z wyświetlaczem

Chociaż technologie dotykowe z definicji nikogo już nie zaskakują, nie tracą statusu nowoczesnych. W pewnym sensie rynek i progres dyktują wyświetlacze – a technologie dotyku i wyświetlania treści nieodłącznie idą ze sobą w parze.

Trudno powiedzieć, co przyniesie przyszłość, chociaż obserwujemy pewien kierunek zmian. Aktualnie dominują dwie technologie: podczerwień i ekran pojemnościowy. Rozwój diody i podczerwieni to perspektywa ekranów wielkoformatowych. Z kolei ekrany pojemnościowe z folią to kierunek dla miniaturowych mobilnych rozwiązań konsumenckich i technologii OLED. Miniaturowych i z możliwością zginania – a więc elastycznych, zwijanych ekranów OLED, tabletów i telefonów. Brzmi nieprawdopodobnie? Zmierzamy jednak w kierunku rzeczywistości, gdzie ekrany pojemnościowe całkiem zastąpią technologie na podczerwień. Technologie dotykowe siłą rzeczy też ulegną zmianom, żeby sprostać rozwojowi elastycznego wyświetlania. W Videofonice jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz.   

Dwie technologie, które wykorzystuje Videofonika

Videofonika wykorzystuje w swoich projektach dwie podstawowe technologie: technologie na podczerwień i ekrany pojemnościowe.

Technologie na podczerwień

Technologie na podczerwień bazują na wykrywaniu obiektów na powierzchni ekranu dzięki odbijaniu lub blokowaniu światła podczerwonego przez te obiekty. Żeby wszystko działało prawidłowo potrzebna jest ramka z czujnikami IR. Ekran obsłużymy przez dotyk palcem lub dowolnym przedmiotem. Rozwiązania oparte na podczerwieni są tańsze i jednocześnie można je skalować do dużych rozmiarów nawet 500 cali. Dzięki temu zyskujemy narzędzie o dużym formacie, ale budżetowe.

Gdzie się sprawdzają technologie dotykowe z podczerwienią?

Technologie dotykowe z wykorzystaniem podczerwieni sprawdzają się w systemach digital signage, w salach konferencyjnych, lobby dużych organizacji i na innych charakterystycznych dla korporacji powierzchniach. Polecamy je także do realizacji w edukacji, centrach zarządzania kryzysowego, sektorze paliwowym i kopalnianym (control rooms), w biurach projektowych, a więc tam, gdzie na potrzeby realizacji, sprzedaży lub informacji potrzebna jest skala, np. odwzorowanie projektu samochodu 1:1 na wielkoformatowym ekranie dotykowym. Jednocześnie, ponieważ jest to rozwiązanie mniej odporne, stosujemy je raczej we wnętrzach.

Przyszłość dotyku a ewolucja diody

Jak widzimy przyszłość podczerwieni i dotyku? Mają ją z pewnością technologie dotykowe stosowane w ekranach LED. Duże formaty (takie jak np. V-WALL) ewoluują w stronę cienkich diod. Dlaczego? Diody LED są coraz mniejsze i dają coraz więcej możliwości układania ich w ogromne twory, kształty, ściany. Konstrukcje będą lekkie, cienkie i atrakcyjne cenowo. Spodziewamy się, że kiedy dioda osiągnie wielkość pixela, wyprze aktualnie popularne technologie, dlatego dodawanie dotyku do ekranów ledowych różnych rozmiarów to najbardziej prawdopodobna perspektywa. 

Ekrany LED – lżej na ścianie, lżej w portfelu

Poza lekkością samej diody, w grę wchodzi też jej łatwe zabezpieczenie, które przekłada się na ciężar całości. Dotychczas każda nakładka dotykowa miała szkło ochronne. Stosując technologię LED COB (pokrycie akrylem odpornym na dotyk), możemy pominąć zastosowania szła i dotykać diody bezpośrednio – LED jest bowiem montowany bezpośrednio na matrycy. Przy takiej zmianie technologii wyświetlacza zniknie konieczność korzystania ze szkła, które na dużych ekranach potrzebuje specjalnych konstrukcji i wsparcia. Delikatne matryce wymagają ochrony, szkło skutecznie je zabezpiecza, ale też obciąża ściany V-WALL i budżet klienta – jest to po prostu rozwiązanie drogie. Dlatego diody LED z powłoką to prawdziwa ewolucja. Lekkie, cienkie ramki, mogą ważyć zaledwie kilka kilogramów i tworzyć wielkoformatowe, interaktywne ekrany o zdumiewających rozmiarach. 

Ekrany pojemnościowe

Jak technologie dotykowe działają w przypadku ekranów pojemnościowych? Dotyk (palcem, dedykowaną rękawiczką lub stylusem) mikroczujników zintegrowanych w szkle powoduje zmianę pola elektrycznego. Znamy to dobrze z małych formatów (smartfonów, zegarków), ale też tych nieco większych: kioski, kioski zewnętrzne, rozwiązania dla branży HoReCa, wszelkie punkty samoobsługowe, z których korzystamy samodzielnie, pracują na ekranach pojemnościowych. Nawet małe dzieci intuicyjnie nawigują urządzenia bazujące na dotyku – dlatego ośrodki edukacyjne, muzea, centra rozrywki są już obowiązkowo wyposażone w interaktywne stoły lub totemy.  

Ekrany pojemnościowe charakteryzują się też solidną konstrukcją – ekran, szyba i folia laminowana na szkło dają maksymalną pewność działania nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Odporność sprawia, że są one dedykowane do zastosowań outdoorowych. Videofonika już od lat realizuje projekty, które sprawdzają się na otwartych przestrzeniach – np. w zabytkowych częściach miasta, gdzie turyści mają dostęp do map, planów i informacji czy parkach rozrywki, gdzie automaty z biletami nie tylko są odporne na każdą pogodę, ale też eksploatację 24/7.

Przyszłość? Trzeba być elastycznym

Zaletą folii pojemnościowej jest jej elastyczność – dotyk działa na całej powierzchni. Ekrany OLED składane jak gazeta, bez szkody dla skuteczności reakcji w technologii dotykowej, to nowość, która stanie się za jakiś czas standardem. Wyświetlacze zdecydowanie idą w kierunku elastyczności, a technologie dotykowe – pewnym krokiem podążają zaraz za nimi.

Recent Posts
totem zewnętrzny - videofonika.plcheck-in kiosk - VIDEOFONIKA