Check-in kiosk w hotelu – jak robi wrażenie i robi robot(ę)?

 In kioski multimedialne, technologie dotykowe

Lobby to kluczowe miejsce każdego hotelu – przestrzeń, która jako pierwsza tworzy atmosferę pobytu, przyciąga czy wręcz zachwyca architekturą, designem, klimatem. Poza robieniem wrażenia, lobby hotelowe to także miejsce o znaczeniu logistycznym i funkcjonalnym – sprawny check-in o każdej porze wpływa na komfort i zadowolenie gości. Zobacz, jak interaktywne kioski meldunkowe mogą zoptymalizować pracę w branży HoReCa i przyczynić się do jeszcze lepszego pierwszego wrażenia.

Kioski do HoReCa – pierwsze wrażenie dla lepszej sprzedaży

Przyjazna aranżacja i sprawne zameldowanie są jednymi z istotniejszych czynników, które mają wpływ na pozytywny odbiór gości hotelowych. Dlatego to, co dzieje się w strefie wejścia, recepcji i lobby hotelowego nie jest w branży HoReCa dziełem przypadku. Układ i wykończenie przestrzeni, pierwszy kontakt z klientem, ale też cała logistyka, która zapewnia płynne zameldowanie w hotelu, są przemyślane – optymalizacja przekłada się zarówno na komfort gości, jak i sprawne działanie pracowników, a to z kolei – na opinię o obiekcie i osiąganie celów sprzedażowych. 

Powszechna obecnie automatyzacja ma swoje zastosowanie także w turystyce, podnosi bowiem funkcjonalność i dostępność informacji na wyższy poziom i rzutuje na efektywniejszą pracę hotelowego lobby i osób w wielu innych działach. Multimedialne kioski meldunkowe to szczególny rodzaj robota, który w hotelach nie tylko robi wrażenie, ale przede wszystkim „robi robotę”.

Multimedialne kioski do hoteli – efektywne dla gości i dla pracowników

Kioski do hoteli pełnią funkcję zarówno multimedialnego concierge, jak i asystenta recepcji hotelowej. Informują, pomagają zaplanować pobyt, dokonać rezerwacji, zapłacić za noclegi, zameldować i wymeldować się z hotelu. Wszystko odbywa się bez kontaktu z obsługą i bez kolejek. Niektórzy goście cenią sobie przyjaznych recepcjonistów, z którymi mogą bezpośrednio porozmawiać i dopełnić wszystkich formalności. Inni wolą przejść przez procedury sami i nie mają potrzeby (lub życzenia), by być w kontakcie z pracownikami hotelu niemalże przez cały pobyt. Wydaje się to nietypowe? Popatrz na sprawę inaczej: self check-in kiosk sprawia, że załoga może zostać oddelegowana do innych zadań i nie odbywa się to kosztem jakości pracy obiektu.

W czym wyręczy obsługę check-in kiosk w hotelu?

Jak w praktyce działa check-in kiosk? Goście hotelowi mogą:

  • zameldować się i wymeldować w dowolnym momencie, o dowolnej porze, wpisując samodzielnie swoje dane oraz numer rezerwacji,
  • zarezerwować kolejny pobyt: na ekranie dotykowym przeglądają ofertę, dostępne promocje, wybierają pokój, który im odpowiada, wpisują daty pobytu,
  • opłacić pobyt wybraną formą płatności (terminal płatniczy, szybki przelew, płatność mobilna),
  • pobrać wydrukowany rachunek lub fakturę,
  • odebrać kartę-klucz ze specjalnego dyspensera kart RFID,
  • w dniu wymeldowania oddać klucz, korzystając ze specjalnej wrzutni.

Kiosk do HoReCa, w zależności od wybranego oprogramowania, może służyć nie tylko aktywnościom związanym z zameldowaniem. Na ekranie dotykowym goście wyświetlą menu restauracji hotelowej, wyszukiwarkę internetową czy informacje dodatkowe np. o mieście i atrakcjach turystycznych w okolicy.

Jeżeli obiekt ma potrzebę rozszerzyć funkcjonalności, istnieje szereg urządzeń dodatkowych, w które możemy wyposażyć wybrany kiosk meldunkowy, jak chociażby:

  • czytnik kodów kreskowych, QR kodów np. do realizacji vouchera na hotelową ofertę SPA,
  • drukarka paragonów fiskalnych, faktur, potwierdzeń płatności i voucherów – autopromocyjnych lub bonów zniżkowych na atrakcje w okolicy,
  • czytnik NFC (czytnik zbliżeniowy), który zapewnia dostęp serwisowy do kiosku dla obsługi i umożliwia łatwe wgrywanie nowych ustawień, szybki dostęp do wymiany kart RFID, papieru w drukarce fiskalnej itp.,
  • czytnik kart RFID (karta-klucz), który przez zbliżenie pozwala sprawdzić panel gościa – daty, usługi, płatności, złożone zamówienia, zarządzanie pobytem,
  • dodatkowa drukarka, dyspenser opasek z klejem (potrzebnych do poruszanie się po strefach hotelowych, gastronomicznych, SPA),
  • kamerka, dzięki której wirtualny recepcjonista pojawia się na ekranie i może rozmawiać z gościem hotelu.

Gdzie postawić check-in kiosk i dlaczego wszędzie będzie wyglądał świetnie (i świetnie działał)?

Kioski meldunkowe zazwyczaj spotykamy w sercu hotelu, czyli w hotelowym lobby. Urządzenia te, ze względu na parametry techniczne ekranów dotykowych i wytrzymałą obudowę z aluminium, mogą stać również na zewnątrz. Gwarantowana odporności na zmieniające się warunki atmosferyczne sprawia, że nie musimy czuć się ograniczeni, jeśli chodzi o lokalizację kiosku – nie przestanie działać nawet podczas mrozu czy opadów.  

Nie ograniczają nas także specjalne potrzeby gości, wręcz przeciwnie – kioski samoobsługowe pokonują bariery w przypadku osób niepełnosprawnych – mogą zostać wyposażone w specjalną klawiaturę z oznaczeniami w języku Braille’a, pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących, a także zostać dopasowane pod względem wysokości i kąta nachylenia do wymagań osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Jeśli wydaje nam się, że ogranicza nas budżet, pamiętajmy z kolei, że hotele mogą większość finansowania na kioski meldunkowe pozyskać z programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” – PARP.

Nie ogranicza nas także design – rozwiązania multimedialne chociaż nowoczesne, mogą zostać z łatwością wkomponowane nawet w najbardziej tradycyjną architekturę i mieć klasyczną formę. Kioski multimedialne wtopią się w otoczenie lub celowo będą się z niego wyróżniać dzięki wykonaniu z dowolnie wybranego materiału, dopasowanego do aranżacji hotelu. Naturalne drewno, stylizowana stal czy tworzywo sztuczne dają architektom nieograniczone możliwości kreacji, a miejscom, w których pojawiają się multimedialne rozwiązania oryginalny, a jednocześnie integralny element wystroju wnętrza lub krajobrazu z funkcją użytkową. Zobacz nasze realizacje w hotelach.

Recent Posts
technologie dotykoweinteraktywne technologie EC1