Kiosk samoobsługowy i jego rola w pandemii

 In kioski multimedialne, kioski samoobsługowe

Sytuacje kryzysowe wymagają wyjątkowych środków. Dobrze, jeśli adaptując się do nowej rzeczywistości, możemy wykorzystać już istniejące rozwiązania i technologie. W przypadku trwającej od ponad roku ogólnoświatowej pandemii, w której podstawowym środkiem prewencyjnym jest zachowanie dystansu, doskonale sprawdzają się multimedialne kioski samoobsługowe.

Kiosk samoobsługowy, czyli nowa norma

Trwająca ogólnoświatowa pandemia sprawia, że otaczająca nas rzeczywistość się zmienia. To, co jeszcze niedawno miało być chwilowe, powoli staje się nową normą. Tak jest również z zasadą zachowania dystansu. Widać to zarówno na ulicach, jak i np. w sklepach. Coraz więcej osób chętnie korzysta z multimedialnych kiosków samoobsługowych, które pozwalają na bezkontaktowe zrobienie zakupów, wygenerowanie faktury czy dokonanie rezerwacji. To wygoda dla klienta, ale także idealne rozwiązanie dla sprzedawcy, który w ten sposób dba o komfort i bezpieczeństwo kupujących. Dlatego multimedialne kioski samoobsługowe i fakturomaty, pojawiają się w coraz większej ilości miejsc takich jak sklepy wielkopowierzchniowe, supermarkety, sklepy budowlane, czy sklepy meblowe, w przestrzeni miasta jako biletomaty – najczęściej na dworcach, lotniskach i przystankach autobusowych, a także w hotelach i pensjonatach, gdzie pełnią funkcję asystenta recepcji.
Kioski samoobsługowe, czyli usprawniony proces sprzedażowy


Dzięki zastosowaniu multimedialnych kiosków samoobsługowych w tych miejscach proces sprzedażowy zostaje usprawniony, a dodatkowo, dzięki kompaktowym wymiarom, przestrzeń wcześniej zajmowana przez kasy czy punkty obsługi zostaje uwolniona. Co więcej, jeśli istnieje taka możliwość, kiosk samoobsługowy może stać na zewnątrz, ponieważ jest odporny na zmienne czynniki atmosferyczne. Taka opcja pozytywnie wpływa na logistykę poruszania się wewnątrz budynków.

Niezależnie od tego, czy taki kiosk pełni funkcję kasy samoobsługowej, fakturomatu, biletomatu czy asystenta recepcji w sposób łatwy oraz intuicyjny przeprowadza klienta przez proces sprzedaży (rezerwacji), dostarczając wskazówek i informacji. Jako kasa samoobsługowa pozwoli samodzielnie przeskanować zakupione produkty i zapłacić za nie kartą czy kodem, a także otrzymać fakturę. Fakturomat przekształci paragon w fakturę i wyśle ją na wskazany adres e-mail. Biletomat pozwoli zakupić bilet, a asystent recepcji dokonać rezerwacji, zapłacić za pobyt w hotelu czy pensjonacie, a także zameldować i wymeldować się w dogodnym dla gości momencie. Co istotne, jeśli zaistnieje taka konieczność, przywoła asystenta z obsługi. Dzięki temu kontakt z drugą osobą jest ograniczony do minimum, co jest tak kluczowe podczas trwającej pandemii.


To, co jeszcze zyskują klient i sprzedawca to czas. Kioski samoobsługowe zmniejszają tworzące się kolejki, a osoby, które dawniej obsługiwały kasy czy recepcje mogą zostać oddelegowane do innych zadań.


Co istotne, najczęściej minimalistyczne w formie kioski samoobsługowe mogą zostać wkomponowane na przykład w naturalne drewno, stylizowaną stal czy tworzywo sztuczne, dzięki czemu staną się integralnym i oryginalnym elementem wystroju wnętrza, czy krajobrazu, który pełni funkcję użytkową. Dodatkowo każdy kiosk samoobsługowy i kiosk sprzedażowy może zostać wyposażony w udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami, co w czasach izolacji i dystansu może być dla nich ogromnym ułatwieniem, a dla biznesu początkiem wprowadzania tego typu rozwiązań do większej ilości miejsc publicznych.

Recent Posts