Każda branża potrzebuje skutecznego zarządzania treścią – poznaj jego zalety na przykładzie branży retail i gastronomii

 In Bez kategorii, technologie dotykowe

Tam, gdzie pojawia się treść, tam istnieje potrzeba zarządzania treścią. Nie ma znaczenia, czy jest to urząd pracy, muzeum, centrum kryzysowe, hol recepcyjny w obiekcie biurowym czy siłownia. Zarządzenie treścią można wykorzystać w każdym sektorze biznesu – a technologie rozproszonych ekranów i Digital Signage pozwalają robić to skutecznie z uwzględnieniem celów informacyjnych i sprzedażowych.

Każda branża ma swoje indywidualne potrzeby sprzedażowe i marketingowe. W biznesach, w których stosuje się system rozproszonych ekranów, znaczenie ma zarządzanie treścią. Przykładem są galerie handlowe, sklepy wielkopowierzchniowe, ale też sieci mniejszych sklepów (np. marek odzieżowych) oraz rozmaite punkty w przestrzeni miejskiej: informacje turystyczne, biletomaty czy interaktywne kioski w sąsiedztwie zabytków. W tych miejscach do zarządzania treścią stosuje się Digital Signage.

Digital Signage – sposób na skuteczne zarządzanie treścią

Digital Signage

Digital Signage to potężne narzędzie. Pozwala na zsynchronizowaną prezentację multimedialnych treści z wykorzystaniem scentralizowanej sieci ekranów, w tym także ekranów dotykowych. Wszystkie monitory, które w centrum handlowym, markecie budowlanym, muzeum czy kinie prezentują informację lub produkt to realizacja z wykorzystaniem Digital Signage. A ponieważ prezentowany przekaz dopasowywany jest do konkretnego odbiorcy to także skuteczny sposób na przykucie uwagi, zaangażowanie i finalnie – efektywną sprzedaż.

Jakie treści najczęściej pojawiają się na ekranach? Informacje o pogodzie, o promocjach, prezentacja produktu lub usługi. Nie jest to jednak zwykły ekran ani kiosk interaktywny. Na wielu odbiornikach pojawia się treść dostosowana do klienta i nie ma znaczenia, czy mówimy o ekranach w danej placówce, mieście czy nawet kraju. Produkt może być promowany globalnie, ale jego prezentacja ma nadany odpowiedni lokalny kontekst. Odbiorca przekazu może więc mieć wrażenie, że reklama czy przekaz zostały skierowane bezpośrednio do niego. Jak w praktyce działa Digital Signage np. w branży retail, gdzie odbiorcą jest klient detaliczny?

Zarządzanie treścią w branży retail

Za przykład niech posłuży nam marka, która posiada sieć sklepów w całej Polsce. Dzięki Digital Signage może prezentować treści na sieci ekranów, w tym na ekranach wielkoformatowych. Przekaz, dzięki centralizacji procesów, zmienia się symultanicznie i szybko. Zarządzanie treścią – a więc reklamą produktów czy komunikatami odbywa się z centrali, którą stanowi dział marketingu. W przypadku np. galerii handlowych, dla najlepszych efektów w zakresie centralnego zarządzania treścią, warto wybrać monitor profesjonalny, a więc taki, który posiada wbudowany player i moduły umożliwiające podpięcie do sieci internetowej. Najlepiej przez port LAN (sieć stabilna i zalecana) lub Wi-Fi (jednak tu połączenie jest mniej stabilne, więc niezalecane). Tego typu sprzęt posiada złącza do zdalnego zarządzania oraz wspomniany player multimediów, na który wgrywane są treści – zarówno lokalnie, jak i zdalnie. Dzięki tej opcji nie potrzebujemy zewnętrznych komputerów, które kiedyś były umieszczone z tyłu nośnika czy gdzieś w szafce – teraz wszystkie monitory profesjonalne wyposażone są właśnie w playery.

Moduł posiada zaawansowany konfigurator – kreatory kampanii oraz konfigurator ustawień, który pozwala ustawić… absolutnie wszystko. Cały proces tworzenia kampanii może się odbywać z dużym wyprzedzeniem, a jej start i późniejsze zmiany zostaną wdrożone według zaprogramowanego wcześniej harmonogramu lub wprowadzone zdalnie, według bieżących potrzeb. Co dla wielu branż może być istotne, przekaz można również dostosować do pogody i strefy czasowej. Pomyślmy o związanych z tym możliwościach: dzięki nim sklep z obuwiem w pochmurnym Londynie wyświetli odbiorcy na mijanym ekranie piękne kalosze w promocyjnej cenie, a osoba w słonecznej Hiszpanii, w tym samym czasie, zobaczy promocję stylowych sandałów. 

Nakładki dotykowe – jeszcze wyższy poziom sprzedaży w branży retail

nakładki dotykowe - manufaktura - videofonika

Playery zintegrowane z profesjonalnymi monitorami zarządzanymi zdalnie, mają także możliwość podłączenia nakładki dotykowej. Dzięki temu możemy wznieść funkcjonalności urządzenia na jeszcze wyższy poziom i jednocześnie podnieść efektywność sprzedaży. Dlaczego? Przekaz interaktywny angażuje z większą siłą, ale też zastosowanie wielu punktów dotyku pozwala na stworzenie na jednym nośniku zróżnicowanych treści docierających do różnych użytkowników, np. treść dla dzieci będzie znajdować się niżej, a treść dla dorosłych – wyżej. Kolejnym rozwiązaniem, które z czasem będzie zyskiwać na popularności, są sensory kinetyczne, które na razie wykorzystywane są w małym stopniu. W przyszłości ich podłączenie pozwoli stworzyć np. wirtualne przymierzalnie. Możliwości wykorzystania takiej technologii dotykowej jest mnóstwo – poza reklamami, ekran stanie się wirtualnym asystentem, pozwoli sprawdzić dostępność, zamówić produkt w sklepie internetowym itp. Istotną zaletą jest interakcja, tam, gdzie przekaz przestaje być pasywny, a angażuje klienta i oferuje mu wygodę podczas zakupu, tam zwiększa się prawdopodobieństwo sprzedaży produktu lub usługi. 

Technologie dotykowe i Digital Signage w gastronomii

Inną branżą, w której z powodzeniem wykorzystuje się Digital Signage, jest gastronomia. Centralne zarządzanie treścią pojawia się w sieciach restauracji, gdzie zamontowane są profesjonalne monitory z playerami. Menu board umieszczony nad kasami wyświetla atrakcyjną wizualnie zawartość, która może być dowolnie zmieniana – zdalnie lub lokalnie. W praktyce prezentowana oferta dostosowana jest do sezonu czy pory dnia: pumpkin spice latte jesienią, orzeźwiające frappe latem, śniadania i kawa w godzinach porannych, propozycje lunchowe w środku dnia, a także happy hours czy kids menu. Menu board można połączyć z innymi lokalizacjami ekranów w danej placówce, np. z kioskiem samoobsługowym służącym do składania zamówienia we wnętrzu, poza restauracją czy w strefie drive-thru. Klient składający zamówienie widzi nie tylko menu, ale też aktualne promocje – również zindywidualizowane, które dopasowane są do konkretnego zakupu np. sugestie powiększenia zamówienia o pasujące dodatki. I jest to dobry przykład tego, jak dobrze skonfigurowany system zarządzania treścią może wpłynąć na objętość zamówienia, a więc lepsze efekty sprzedaży – dzięki nim klient po prostu kupi więcej.  

technologie dotykowe w gastronomii - videofonika.pl

W Videofonice kładziemy duży nacisk nie tylko na realizacje we wnętrzach, ale też wielkoformatowych ekranów z technologią dotyku, kiosków multimedialnych, way-finderów na zewnątrz budynków. Umieszczenie nośników przy parkingu, przystanku, wjeździe lub wejściu kieruje i przyciąga gości do restauracji, a możliwość zakupu dzięki nim jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Recent Posts