Zastosowanie multimediów w urzędach miasta

 In kioski multimedialne, technologie dotykowe

Urzędy miasta to miejsca, w których technologie dotykowe mają coraz szersze zastosowanie. Dzięki nim mieszkańcy szybko znajdują ważne informacje, obsługa spraw przebiega szybciej i odciąża pracowników sektora publicznego. Multimedia pozwalają też na płynną pracę punktów informacji turystycznej.

Wizerunek urzędów miasta stopniowo się zmienia. Nowoczesne technologie w sektorze publicznym są coraz bardziej widoczne. Digitalizacja w każdym obszarze usprawnia procesy i codzienne funkcjonowanie, odciąża pracowników, pozwala na płynniejszą obsługę, a mieszkańcom – szybsze uzyskanie potrzebnych informacji i załatwianie urzędowych spraw.

Zastosowanie multimediów w urzędach miasta

W jaki sposób urzędy miasta korzystają z nowoczesnych technologii, w tym technologii dotykowych? Spotykamy je dosłownie „na wejściu” do obiektów – w postaci multimedialnych kiosków zewnętrznych i wewnętrznych, które pozwalają np. na zarezerwowanie miejsca w kolejce i uzyskanie odpowiedniego wydruku. Na ekranach może się wyświetlać dowolna treść. Istotne informacje, wiadomości lub materiały promocyjne, a także te dotyczące wydarzeń kulturalnych w okolicy.

Urząd pracy i urząd miasta – ekrany dotykowe w praktyce

Ciekawe zastosowanie znalazły multimedia w jednym z urzędów pracy w Kielcach. Zainstalowano tam urządzenia wielofunkcyjne zawierające monitor 32”, ekran dotykowy w technologii podczerwieni, komputer i mini drukarkę – całość w prostej, eleganckiej obudowie z łatwym dostępem do wszystkich komponentów podczas czynności serwisowych. Do czego wykorzystano tak zintegrowane elementy? Do wyświetlania ofert pracy, ich wyboru, a następnie generowania poręcznego wydruku. To praktyczne rozwiązanie dla osób, które np. z różnych przyczyn nie mogą wydrukować oferty w domu.

Na wprowadzenie technologii dotykowych zdecydował się także Wydział Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Krakowa. Totemy z ekranami w orientacji pionowej oraz infokioski z monitorami umieszczonymi poziomo pod kątem pomagają przy akcjach promocyjnych i marketingowych urzędu. W tym przypadku, poza ekranami dotykowymi i mini komputerami zintegrowano także kamery internetowe i głośniki stereo. Kamery umożliwiają zrobienie zdjęcia i wysłanie go sobie na maila.

Turystyka i multimedia – skuteczny sposób na promocję i informację

Miejsca związane z turystyką – w tym także centra informacji turystycznej – to przestrzenie, w których warto zainwestować w rozwiązania multimedialne. Stanowią odpowiedź na potrzeby współczesnego turysty, który informacje zdobywa za pomocą internetu i ekranu dotykowego.
Rozwiązania multimedialne takie jak V-KIOSK to też skuteczny sposób na promocję miasta – ważnych punktów, zabytków, atrakcji i wydarzeń kulturalnych. Kioski multimedialne (V-KIOSK) i totemy interaktywne (V-TOTEM) pozwalają na samodzielne zorientowanie się w topografii okolicy i uzyskanie potrzebnych wiadomości. Dzięki temu pracownicy punktów informacji są odciążeni, co w sezonie turystycznym bardzo usprawnia pracę. Ciekawą i coraz częściej stosowaną formą jest instalowanie kiosków na zewnątrz, w tym w ścianach budynków urzędów miast. Dzięki temu wybrane informacje są dostępne 24/7, a więc również poza godzinami otwarcia obiektu. Oczywiście, jeżeli jest to budynek zabytkowy, na przykład ratusz na rynku miasta, to urządzenie montowane jest pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków.     

Infokioski V-TOTEM czy kioski multimedialne V-KIOSK to urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu. Mogą spełniać funkcję informatorów miejskich dla mieszkańców, informacji turystycznej dla turystów, także służyć reklamie lokalnych firm czy promocji wydarzeń kulturalnych. Oba rozwiązania działają na bazie systemów zarządzania treścią (CMS), co pozwala na zdalną komunikację z urządzeniem przez sieć bez dodatkowego komputera (player wbudowany jest w monitor). Opcja zarządzania ekranem (treścią i technologią) na odległość znacznie obniża koszty utrzymania sprzętów, dzięki możliwości zdalnego serwisowania mniejszych problemów technicznych oraz zmiany treści. Kompatybilność z dotykiem z kolei sprawia, że użytkownik otrzymuje treści interaktywne, w atrakcyjnej i przystępnej formie.

Recent Posts