Jak interaktywne instalacje przenoszą w świat kina, gier i komiksu w łódzkim EC1

 In technologie dotykowe

Wiedza i ciekawość to źródła codziennych przyjemności – czytamy na stronie EC1, siedziby wybranych instytucji naukowo-kulturalnych w Łodzi. W łódzkim centrum pojawiło się kilka wystaw, w których elementy interaktywne stały się integralną częścią ekspozycji, a technologie dotykowe ważnym narzędziem zdobywania wiedzy i rozumienia natury świata.

„Materia Kina” w Narodowym Centrum Kultury Filmowej

Wraz z otwarciem centrum kulturalnego EC1 udostępniono ekspozycję, która umożliwia poznanie pełnego procesu tworzenia filmu: od koncepcji scenariusza, przez realizację, aż po premierę produkcji. Rozumienie przez doświadczenie – to założenie przyświecało wystawie. Interaktywne instalacje, za których realizację współodpowiedzialna była Videofonika, doskonale wpisały się w koncepcję projektu, a pełna interaktywność sprawia, że wystawa „Materia Kina” okazuje się wyjątkowa.

W jednym z trybów zwiedzania umożliwiono wcielenie się w rolę producenta filmu, a tym samym tworzenie własnego dzieła i poznanie pełnego procesu produkcji. Dzięki takiemu zwiedzaniu pozyskuje się informacje o kolejnych fazach realizacji. Na każdym stanowisku znajdziemy fragmenty filmów, audio, obrazów i innych elementów, które pozwalają lepiej zrozumieć powstawanie dzieła filmowego. Wszystkie wiadomości przekazywane są interaktywnie, poza tradycyjnymi opisami, zwiedzający mają więc do dyspozycji animacje, wideoeseje, diagramy, grafiki i nagrania dźwiękowe.

Osiągnięcie przyciągającego efektu nie byłoby możliwe bez stworzenia wskazanych w projekcie elementów scenografii wystawy, będącej połączeniem nowoczesnej technologii stolarskiej i wzornictwa. Współpraca działu projektowego Videofoniki z Trias AVI, generalnym wykonawcą wystawy oraz przedstawicielami zamawiającego – zaowocowała powstaniem głównych modułów scenograficznych ekspozycji w formie ogromnych, designerskich tworów o skomplikowanej, niebanalnej geometrii, które stanowiły obudowy dla monitorów. Postumenty do sprzętu AV, elementy stałe i stanowiska doświadczalne np. z różnymi rodzajami obiektywów i kamerą, stół mikserski, szklane postumenty, czy powierzchnie typu green screen – precyzja wykonania gwarantuje zanurzenie widza w tworzonym świecie filmu. Odwzorowane zostało nawet małe studio nagrań filmowych.

Co było największym wyzwaniem dla zespołu Videofoniki? Założony w projekcie design modułów scenograficznych wymagał nie tylko obliczeń konstrukcyjnych i fachowej pracy stolarskiej, ale też specjalnych maszyn np. obrabiarki trzyosiowej CNC. Między innymi ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających krawędzie mebli musiały zostać wyoblone.  Sporych rozmiarów elementy ekspozycji należało rozmieścić w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać ograniczoną przestrzeń i zapewnić ścieżki, gwarantujące komfort zwiedzania.

 

FOTOGRAFIE: EC1

Niepowtarzalna Strefa gier w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej to unikatowe miejsce poświęcone kulturze popularnej. Rolą Videofoniki we współpracy z generalnym wykonawcą wystawy TDC Polska oraz zespołem projektowym było wypełnienie go elementami potęgującymi doświadczenie zanurzenia w tworzonej lub rekonstruowanej rzeczywistości związanej ze światem gier. Miejsce podzielone jest bowiem na strefy, a te utrzymane są w różnych stylach. Dlatego ich scenografia, ekrany interaktywne i ich obudowy musiały być dopasowane do danego stylu strefy:

W Strefie Retro – w specjalnie zaaranżowanych pokojach z lat 80. i 90. znalazły się imitacje „starych” monitorów, telewizorów, joysticków, a nawet salon gier z automatami. Strefa VR to strefa doświadczalna, gdzie „edukacja przez interakcję” wymagała stworzenia obudów do monitorów połączonych z goglami wirtualnej rzeczywistości. Na materiał obudowy wybrane zostały kompozyty mineralno-akrylowe. Estetyczny i wytrzymały surowiec, idealny do zastosowań w obiektach komercyjnych o dużym natężeniu ruchu.

Wyjątkową strefą jest Game Lab – wprowadza ona w tajniki produkcji gier wideo w działach: Tworzenia Gier oraz Twórców Gier. W ramach siedmioetapowej gry na urządzeniach multimedialnych zwiedzający mogą poznać każdy istotny punkt procesu: od prototypu, przez projektowanie postaci, udźwiękowienie, aż po testowanie. Na dedykowaną stylistykę obudów projektanci wybrali low poly. Obudowy zrobione zostały z kompozytów mineralno-akrylowych barwionych w masie, dzięki czemu otrzymano efekt gradacji koloru… zmieniającej się (od białego do czarnego) w trakcie zwiedzania.
Dedykowane uchwyty oraz zabezpieczenia do padów umieszczonych przy kioskach, dzięki którym możemy zagrać w specjalnie do tego celu przygotowaną grę, uchwyty do słuchawek umożliwiające odsłuchanie przekazu audio to także autorskie rozwiązania projektantów Videofoniki.

Dodatkowym projektem w klimacie pozostałych wystaw jest imitacja windy. Można do niej wejść (zabudowa z przeszklonymi drzwiami harmonijkowymi), a znajdujące się w niej: ekran pionowy, joystick i mały monitor, na którym wyświetlane są piętra, mają także funkcje interaktywne.

Wciągająca Strefa komiksów w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Strefa komiksów to wyjątkowa wystawa stała, która opowiada o historii i sposobie powstawania komiksu. Zwiedzający dowiadują się m.in. kim są tworzący je ludzie i jak wyglądał rozwój tej formy literatury w Polsce. Przekrojowa ekspozycja wykorzystuje reprodukcje cyfrowych grafik, jak i oryginalne plansze, szkice i artefakty, które przybliżają bogactwo polskiej sztuki komiksowej. A ponieważ wystawa jest interaktywna, doświadczenie zdobywania wiedzy zostało spotęgowane. Tutaj znów dopasowane idealnie do klimatu sal obudowy w kształcie komiksowych dymków z ekranami i słuchawkami pozwalają przenieść się do świata komiksów, które bawiły dzieci i dorosłych przez całe lata. W sekcji „Dźwięk w komiksie” możemy znaleźć także interaktywne dymki w kształcie komiksowych chmurek z ukrytymi głośnikami umożliwiającymi odsłuchanie przekazu audio.

FOTOGRAFIE:EC1

 

Świetna Strefa relaksu w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej przewidziało także dużą strefę relaksu po to, żeby stworzyć przestrzeń nie tylko rozrywki i edukacji, ale także odpoczynku i okazji do rozmowy. Dla wszystkich odwiedzających teren kompleksu EC1 ma być dostępna kawiarnia, trzypoziomowe tarasy, biblioteczka komiksów, książek i prasy związanej z grami i historiami obrazkowymi oraz stanowiska do konsolowego grania. Videofonika również miała wkład w tworzenie strefy relaksu – dzięki naszym ekranom wielkoformatowym, totemom informacyjnym, pracy projektantów, plastyków i wykonawców, przestrzeń chillout jest naprawdę świetna! Mocne scenograficzne elementy z charakterystyczną czarną kreską i obudowy z padami, czytnikami i grami tworzą wyjątkowy charakter komiksowej aranżacji.

Centra kultury i muzea to szczególne powierzchnie. Odwiedza je wiele osób, a atrakcyjne obiekty takie, jak łódzkie EC1, przyciągają najmłodszych. Realizacje projektów ekspozycji z multimediami – ekranami w obudowach, stołami interaktywnymi, wolnostojącymi totemami wymagają nie tylko projektów estetycznych i nowoczesnych. Tworząc elementy ekspozycji, dbamy o to, by w każdym detalu były one także zgodne z atestami, wykonane z trudnopalnych materiałów i pod każdym względem bezpieczne.

 

 

Recent Posts
check-in kiosk - VIDEOFONIKAscenografia multimedialna VIDEOFONIKA