Interaktywna ściana czy monitor?

 In Bez kategorii

Interaktywna ściana czy monitor? Pisząc o profesjonalnych rozwiązaniach multimedialnych, należy podkreślić, że wszystko zależy od konkretnych potrzeb – funkcjonalnych, ale także wizerunkowych, a więc często od branży. Jakie korzyści przynoszą oba rozwiązania i gdzie warto je zastosować?

Interaktywne ściany najczęściej kojarzone są z wydarzeniami plenerowymi, studiem telewizyjnym, targami branżowymi. Miejscami, gdzie liczy się zrobienie dużego wrażenia. Choć wyświetlenie meczu na wielkoformatowym monitorze umieszczonym w małym barze może mieć sens, taki monitor nie zda egzaminu podczas koncertu, konferencji, programu telewizyjnego na żywo, czy w centrum zarządzania kryzysowego.

Monitory profesjonalne wielkoformatowe – poznaj ich zalety i wady

Profesjonalne monitory wielkoformatowe osiągają już przekątne sięgające nawet 100’’. Mogą więc zastąpić małe ściany video składające się z kilku modułów. Na co warto zwrócić uwagę to łatwość instalacji, w tym możliwość samodzielnego montażu nakładki dotykowej, która zwykły ekran zamienia w narzędzie multimedialne. Nie bez znaczenia jest również gładki ekran bez widocznych łączeń oraz osiągane wysokie rozdzielczości 4, a nawet 8K – na pojedynczym module. Choć to sporo, jeśli ważne jest naprawdę duże wrażenie, wielkoformatowe monitory przegrywają z interaktywną ścianą. Dlaczego? Między innymi ze względu na swoje mimo wszystko ograniczone rozmiary i ograniczone możliwości łączenia z innymi monitorami w ściany video, a także szersze ramki.

V-Wall – wyjątkowe doświadczenia wizualne i dotykowe

Interaktywne ściany takie jak V-Wall mogą składać się z monitorów bezszwowych LCD w kilku rozmiarach (46, 49, 55 cali) lub modułów LED, dzięki którym możemy układać ekrany o nieograniczonej wielkości i kształcie. Co więcej, w przypadku modułów LED łączenia są niewidoczne, co gwarantuje jednolity obraz. Monitory bezszwowe LCD posiadają ramki o szerokości łączenia 1,8-3,5 mm. W obu przypadkach osiągniemy wysokie rozdzielczości. Jednak dokonując wyboru, należy zwrócić uwagę, że w przypadku modułów LED będą one niższe niż w monitorach LCD. Moduły LED osiągają jasność powyżej 1000 nits, dlatego prezentowane treści są dobrze widoczne zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, co jest niezwykle istotne na wszelkiego rodzaju eventach plenerowych, reklamach zewnętrznych, lotniskach czy dworcach. Monitory LCD o jasności około 700 nits sprawdzą się wewnątrz. W zależności od branży można wybrać pomiędzy matrycą typu IPS, a więc taką, która posiada większy kąt widzenia, wyraziste kolory i lepsze odwzorowanie barw a matrycą typu VA, która posiada węższe kąty widzenia, ale znacznie lepszy kontrast. Pierwszy typ doskonale sprawdzi się w szeroko pojętej sprzedaży, muzeach i galeriach sztuki, reklamie digital signage. Drugi na salach konferencyjnych i centrach zarządzania kryzysowego.

Jakie jeszcze cechy wyróżniają interaktywne ściany video? Do kluczowych należy możliwość wyświetlania treści z wielu źródeł naraz. W zależności od potrzeb każdy ekran lub moduł może wyświetlać inną treść. Takie możliwości są wykorzystane w celach artystycznych – na koncertach czy w galeriach sztuki, naukowych – w muzeach, centrach badawczych czy na uczelniach, społecznych – w centrach zarządzania kryzysowego.

Jeśli ściana interaktywna ma zostać wyposażona w nakładkę dotykową, lepiej sprawdzą się monitory LCD, które mniej się nagrzewają i świecą niższą jasnością, są więc przystosowane do korzystania z bliskiej odległości. Jasność i nagrzewanie się diod LED sprawia, że moduły LED polecane są do ścian interaktywnych umieszczonych w większej odległości od użytkownika – w tym wypadku widza czy osoby biernie oglądającej wyświetlany przekaz.

V-WALL to interaktywna ściana video złożona z bezszwowych ekranów LCD. Jej przekątna może dochodzić nawet do 300”. Dzięki technologii multi-touch i aż 40 jednoczesnym punktom dotyku interakcja z obrazem jest możliwa dla wielu osób jednocześnie.

Recent Posts