Zastosowanie kiosków multimedialnych w branżach transportu publicznego oraz TSL

 In kioski multimedialne, kioski samoobsługowe, technologie dotykowe

Kioski multimedialne wyposażone w dodatkowe aplikacje mogą być wykorzystywane w wielu branżach. Odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne. Wspomagające pracę człowieka 24/7. Przyczyniają się do obniżenia kosztów, wzrostu produktywności i wydajności. W szczególny sposób można to zauważyć w branży transportu publicznego, a także transportowo-spedycyjno-logistycznej, które wykorzystują multimedialne kioski samoobsługowe na wiele sposobów.

Kioski multimedialne stały się asystentami naszego codziennego życia – tego prywatnego i zawodowego. Każdy kiosk samoobsługowy, z którego korzystamy, pomaga klientowi (niezależnie od tego, czy będzie on chciał kupić bilet, zamówić frytki, zapłacić za zakupy, wygenerować fakturę, odebrać paczkę itd.) i wspiera pracowników poszczególnych sektorów. Doskonałym przykładem tego, jak kioski multimedialne asystują klientom i pracownikom, jest publiczny transport zbiorowy.

Każdemu z nas choć raz zdarzyło się kupić bilet na autobus, pociąg czy samolot za pomocą kiosku multimedialnego. Można to zrobić zarówno, korzystając z przeglądarki internetowej widocznej na ekranie dotykowym infokiosku takiego jak V-TOTEM, jak i za pomocą specjalnego biletomatu, którym może być V-KIOSK. W pierwszym przypadku zakupu dokonujemy w taki sam sposób, jak zrobilibyśmy to za pomocą własnego komputera. Przechodzimy na wybraną stronę www, wybieramy interesujący nas bilet, płacimy za niego np. szybkim przelewem i otrzymujemy na naszą skrzynkę e-mail. Druga opcja pozwala na wybór biletu na ekranie dotykowym, zapłacenie za niego gotówką (specjalny wrzutnik monet, wciągarka banknotów i rozmieniarka), kartą płatniczą (terminal) lub kodem płatniczym (ekran dotykowy). Bilet pobieramy ze specjalnego podajnika lub drukujemy. Et voilà – w drogę!

Kolejnym rodzajem kiosków samoobsługowych, które wspierają transport publiczny, są kioski multimedialne, które ułatwiają logistykę na lotniskach. Dzięki nim, bez kontaktu z obsługą, można dokonać odprawy, nadać bagaż, zeskanować bilet i wejść na strefę bezcłową. Odpowiednia ilość i prawidłowe rozmieszczenie takich kiosków samoobsługowych na terenie lotniska może w znacznym stopniu przyspieszyć odprawę, zmniejszyć tworzące się kolejki, a więc pozytywnie wpłynąć na logistykę poruszania się dużej ilości osób w miejscu publicznym.

Pisząc o wsparciu transportu i logistyki przez kioski multimedialne trudno nie wspomnieć o bazach logistycznych, firmach kurierskich, hubach przeładunkowych itd. Tutaj czas, precyzja i kontrola mają ogromne znaczenie. Dzięki możliwości połączenia oprogramowania kiosku samoobsługowego z istniejącą infrastrukturą firmy mogą one optymalizować zachodzące w niej procesy.


Kierowcy, którzy wjeżdżają i wyjeżdżają na teren hubu, dokonują rejestracji za pomocą kiosku samoobsługowego i np. karty chipowej. Dzięki temu kontrolowany jest między innymi ruch wpuszczanych pojazdów, czasy przejazdu między punktami dostępu, a nawet prędkość poruszania się na terenie centrum logistycznego czy placu budowy; dostęp nieupoważnionych pojazdów – co zapobiega kradzieżom – czas pracy konkretnego pracownika, ale także rodzaj towaru, który zostaje dostarczony lub wywieziony z terenu zakładu. Tak powstałe logi załadunku/przeładunku trafiają do głównego systemu. Po zważeniu pojazdu, które również może zostać zautomatyzowane, generowana jest odpowiednia dokumentacja – zachowana w systemie i/lub drukowana podczas wyjazdu w kiosku multimedialnym. Taka automatyzacja procesów logistycznych pozwala na całkowitą kontrolę ruchu pojazdów poruszających się na wyznaczonym terenie, ale bez konieczności angażowania personelu – kioski mogą pracować 24/7.

Recent Posts