Zastosowanie kiosków multimedialnych w procesie sprzedaży

 In kioski multimedialne, kioski samoobsługowe, technologie dotykowe

Biletomaty, fakturomaty, kasy samoobsługowe to kioski multimedialne, do których, bądźmy szczerzy, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Co więcej, nie mieliśmy nawet pojęcia, jak bardzo sprawdzą się w sytuacji wyjątkowej, jaką jest pandemia. Czy świat, w którym należy zachować dystans, będzie nową normą? – czas pokaże. Na pewno coraz częściej spoglądamy w stronę sklepów typu Just walk out, w których nie zobaczymy już obsługi, kasjerów czy kas. Zanim to jednak nastąpi, warto zwróci uwagę na to, w którym kierunku podąża branża retail. A dzieje się naprawdę sporo.

Dzięki temu, że na co dzień korzystamy z ekranów dotykowych, pojawienie się kiosków sprzedażowych takich jak biletomaty, fakturomaty czy kasy samoobsługowe zostało przez nas przyjęte w sposób dość organiczny. Co więcej, dla wielu z nas była to odpowiedź rynku, na nasze potrzeby, na którą czekaliśmy. Fakt, że takie kioski samoobsługowe usprawniają proces sprzedażowy, są intuicyjne w obsłudze, pozwalają zachować dystans i w znacznym stopniu zmniejszają kolejki, a więc oszczędzają czas, jest tu kluczowy.

Kolejnym krokiem w ewolucji procesu sprzedaży są kioski multimedialne, które wspierają sprzedaż pośrednią, a więc sklepy internetowe – kioski samoobsługowe do wysyłania i odbierania paczek, w tym takie, które pełnią funkcję lodówek. Bez wątpienia do wzrostu ich popularności przyczynił się lockdown, który sprawił, że konsumenci w znacznym stopniu przenieśli zakupy, w tym zakupy spożywcze, do sieci. Możliwość odebrania ich przez całą dobę – siedem dni w tygodniu, w sposób bezkontaktowy, z kiosków samoobsługowych zapewnia im poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Poza kilkoma oczywistymi wyjątkami (przedmioty wartościowe, broń, materiały wybuchowe, łatwopalne, zwierzęta itd.) można do nich zamówić prawie wszystko, zachowując normy gabarytu i wagi. Tutaj dygresja – większość dużych marketów budowlanych wdraża aktualnie paczkomaty wielkogabarytowe, które pomieszczą nawet 2 palety w jednej skrytce. Gabaryt czy waga przestają być problemem – sprzedawcy wychodzą naprzeciw klientom.
W obu przypadkach – kiosku multimedialnego do wysyłania i odbierania paczek, a także, tego pełniącego funkcję lodówki – cały system składa się ze skrzynek w kilku rozmiarach, w których umieszcza się przesyłkę odbieraną następnie przez kuriera i adresata za pomocą ekranu dotykowego lub aplikacji mobilnej. W przypadku kiosków-lodówek, w skrzynkach utrzymywana jest odpowiednio niska temperatura – dodatnia i ujemna. Dzięki czemu można w nich przechować na przykład mrożonki, warzywa i owoce, pieczywo, wyroby cukiernicze, produkty mleczne, leki, kosmetyki, a nawet kwiaty. To ogromne ułatwienie dla osób, dla których codzienne zakupy spożywcze czy farmaceutyczne aktualnie wiążą się z dodatkowym stresem, a także dla zabieganych pracowników czy rodziców, dla których robienie zakupów spożywczych w internecie i możliwość ich odbioru 24/7 z kiosku multimedialnego ulokowanego blisko domu jest po prostu wygodne.


Innym rodzajem kiosku sprzedażowego są sklepy samoobsługowe, które najczęściej są mini wersją konkretnej marki. Taki mini sklep może składać się z kilku sekcji oferujących inny rodzaj asortymentu umieszczonego za witryną. Mogą to być na przykład słodycze, napoje, pieczywo, nabiał, produkty mleczne, kasze, makarony, a nawet mięso. Kolejny rodzaj to chemia domowa. Najczęściej w takim kiosku sprzedażowym można również kupić gorącą kawę, herbatę czy czekoladę. Każda sekcja może posiadać osobny ekran dotykowy, na którym dokonamy zamówienia. Po wybraniu produktów zostają one zgromadzone przez automat i przesłane do okienka, z którego można je odebrać po dokonaniu płatności – kartą czy kodem płatniczym. Taki kiosk sprzedażowy może zaoferować nawet kilkaset produktów, które dzięki systemowi chłodzenia pozostają świeże. Dostępny w przestrzeni miasta 24/7, odpowiednio doświetlony pozwala na swobodne zrobienie podstawowych zakupów.

Co niezwykle istotne, każdy z ww. kiosków multimedialnych jest odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne, w tym na działanie wysokich i niskich temperatur, może być nośnikiem reklamowym, a także być wyposażony w specjalną klawiaturę z oznaczeniami w języku Braille’a, pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących oraz odpowiednią dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich wysokość i kąt nachylenia. To nie tylko ogromne ułatwienie, ale sposób na pokonanie barier i zyskanie nowej grupy klientów.

Recent Posts
totem interaktywny