Zastosowanie multimediów w sektorze publicznym

 In kioski multimedialne, kioski samoobsługowe, ściany interaktywne, technologie dotykowe

Multimedia to pojęcie szerokie i w ostatnich latach mocno ewoluujące. Wideo, dźwięk, grafika, animacje połączone ze zdalnym sterowaniem stanowią praktyczne narzędzia wielowymiarowej komunikacji, informacji i wsparcia sprzedaży, jako zaawansowany nośnik reklamowy. Ich zastosowanie w sektorze publicznym może przynieść wiele korzyści, zarówno dla instytucji, jak i dla mieszkańców miast i miasteczek.

Ułatwienie dostępu do informacji oraz informacja przekazana w atrakcyjny sposób, dopasowany do potrzeb odbiorcy to zasadnicze zalety zastosowania multimediów w sektorze publicznym. Stanowią fundamenty komunikacji i edukacji – ale też dużo znaczą dla promocji instytucji. W czasach pędzącej cyfryzacji rozwiązania multimedialne odgrywają ważną rolę, nawet w tak „tradycyjnych” placówkach, jak urzędy czy biblioteki miejskie. Totemmultimedialny to rozwiązanie, które sprawdza się w wielu obiektach, a ze względu na zastosowane technologie, również w przestrzeniach otwartych.

 

 

Totemy multimedialne w sektorze publicznym

Doskonałym przykładem są Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie – w której przy wejściu zastosowano totem jednostronny, a więc taki, w którym ekran dotykowy (46″) znajduje się po jednej stronie totemu oraz Urząd Miasta w Chrzanowie – tam na rynku znajduje się totem wolnostojący, dwustronny, a więc taki, w którym ekrany dotykowe (55″) umieszczone są po obu stronach totemu. Biblioteka Publiczna w Jaworznie zdecydowała się na dostosowanie designu totemu do filarów budynku, natomiast Urząd Miasta w Chrzanowie postawił na totem multimedialny z logo miasta. Dedykowany design uzupełniliśmy czujnikami jasności i podwyższoną jasnością podświetlenia ekranu LCD, które sprawiają, że treść jest zawsze dobrze widoczna – niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych.

 

Multi touch, łatwa nawigacja, intuicyjna obsługa w urzędzie i bibliotece

W obu przypadkach użytkownicy mogą korzystać z totemów i ekranów dotykowych wyposażonych w multi touch. Multi touch to możliwość poruszania się po ekranie dotykowym za pomocą wielu punktów dotyku, które reagują jednocześnie. Urządzenia są wygodne dla osób w każdym w wieku – duże kafelki ułatwiają nawigację, intuicyjna obsługa pozwala na powiększanie, obracanie, czy przewracanie obrazu, a praca ekranu dotykowego odbywa się za pomocą gestów. Wspomniane już czujniki jasności i podwyższona jasność podświetlenia ekranu sprawiają, że treść jest zawsze dobrze widoczna, niezależnie od tego, czy z totemu korzysta się w pełnym słońcu czy w okresie jesienno-zimowym, gdy szybko robi się ciemno.

Oba totemy multimedialne pełnią funkcję informacyjną, wyświetlają się na nich ogłoszenia kulturalne, kalendarz wydarzeń, informacje z biuletynów informacji publicznej czy informacje turystyczne. Warto wspomnieć, że są to idealne nośniki reklamowe – np. dla lokalnych biznesów, punktów gastronomicznych czy instytucji kultury, ale nie tylko. Rotacja treści, w tym treści reklamowych, jest możliwa dzięki zarządzaniu poprzez centralny system. Wygodna bezprzewodowa wymiana danych zgodnie z harmonogramem treści sterowana jest zdalnie w dedykowanych aplikacjach CMS.

 

 

Totem multimedialny w urzędzie – czy się sprawdzi?

Czy nowoczesne technologie mają rację bytu w placówkach z sektora publicznego? Czas pokazał, że V-TOTEMY zdały egzamin celująco. Jak podkreśla Maciej Nowak, Podinspektor Wydziału Promocji i Rozwoju (Urząd Miejski w Chrzanowie):

„Totem multimedialny stanowi istotne wsparcie w przekazywaniu informacji. Dzięki niemu mieszkańcy mają łatwy i szybki dostęp do informacji na temat usług publicznych oraz wydarzeń kulturalnych. Chcemy, aby w przyszłości mogli również uzyskać w nim informacje na temat interesujących ich procedur urzędowych, co ułatwi proces załatwiania spraw.

Totemy multimedialne to także doskonałe narzędzie komunikacji między urzędem a mieszkańcami. Mieszkańcy gminy Chrzanów korzystający z totemu multimedialnego już dziś mają dostęp do wielu informacji na temat miasta. Mogą dowiedzieć się m.in. o planowanych inwestycjach, zmianach w organizacji ruchu, i imprezach kulturalnych.

Wszystkie te informacje są dostępne w sposób łatwy i intuicyjny. W efekcie totemy multimedialne zwiększają zaangażowanie mieszkańców w życie miasta, co ma pozytywny wpływ na rozwój miasta i podnosi jakość życia jego mieszkańców”.

 

Nowoczesne technologie w miejskiej bibliotece

 

Dzięki nowoczesnym technologiom zyskują także biblioteki. Potrzeby czytelników zmieniają się, więc istnieje konieczność zrewidowania oferty i podwyższania efektywności działań. Dzięki temu tradycyjne obiekty z sektora publicznego zmieniają się na korzyść, co widać w wielu kluczowych obszarach: udzielaniu informacji, udostępnianiu materiałów online, dostępie do wiadomości, bez konieczności odwiedzenia biblioteki itd. Multimedia pozwalają też na automatyzację procesów, w szczególności tych związanych z wypożyczaniem i zwrotem książek, katalogowaniem, zarządzaniem zbiorami oraz badaniem potrzeb czytelników, zdecydowanie uelastyczniają i ułatwiają pracę bibliotekarzy.

Współpraca międzybiblioteczna, personalizacja usług, rozwój edukacyjny – tu też technologie mają  wpływ m.in. na atrakcyjną formę przekazu wiedzy, organizację szkoleń, wydarzeń kulturalnych, lekcji bibliotecznych, prezentacji i wystaw.

Co ważne, nowe technologie (w tym totemy multimedialne) wspierają czytelnictwo. Jak podkreśla Monika Rejdych Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaworznie:

„Totem multimedialny jako jedno z narzędzi interaktywnych w bibliotekach pozwala na integrację różnych mediów jak dźwięk, obraz, wideo i tekst, co ma wpływ na bogactwo potencjalnych wrażeń czytelniczych a tym samym na zainteresowania czytelnicze i samo czytanie jako wartościowej formy rozrywki”. To zalety doceniane już nie tylko przez dzieci i młodzież, ale także młodych dorosłych, dla których rozwiązania cyfrowe są organiczne, a treści odbierane na ekranie naturalne tak samo, jak te wydrukowane na papierze.

Co ciekawe, w bibliotece możemy wykorzystywać totemy multimedialne także do prezentowania prac plastycznych, planu miasta, mapy, układu przestrzennego biblioteki, rynku i innych atrakcyjnych turystycznie miejsc. Funkcje te sprzyjają rozwijaniu usług Punktu Informacji Turystycznej, który znajduje się w Bibliotece. Urządzenie może być również wykorzystywane do interaktywnych gier i quizów, opracowywanych przez bibliotekarzy – to doskonałe narzędzie do interaktywnej nauki i zabawy, która oswaja dzieci z przestrzenią biblioteki.

Informacja i edukacja przekazane w atrakcyjnej, bo interaktywnej formie, to ważne cele, które sektor publiczny może osiągnąć właśnie dzięki totemom multimedialnym takim jak V-TOTEM. Instytucje działają dzięki nim sprawniej, praca przebiega płynniej, a mieszkańcy, turyści i użytkownicy zyskują większy komfort przy załatwianiu spraw lub korzystaniu z zasobów.

 

Recent Posts
Wielkoformatowe ściany video 3D