Zastosowanie kiosków multimedialnych w procesie sprzedaży
Biletomaty, fakturomaty, kasy samoobsługowe to kioski multimedialne, do których, bądźmy szczerzy, zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Co więcej, nie mieliśmy nawet pojęcia, jak bardzo sprawdzą się w sytuacji wyjątkowej, jaką jest pandemia. Czy świat, w którym należy zachować dystans, będzie nową normą? – czas pokaże. Na pewno coraz częściej spoglądamy w stronę sklepów typu Just walk out, w których nie zobaczymy już obsługi, kasjerów czy kas. Zanim to jednak nastąpi, warto zwróci uwagę na to, w którym kierunku podąża branża retail. A dzieje się naprawdę sporo.
Dzięki temu, że na co dzień korzystamy z ekranów dotykowych, pojawienie się kiosków sprzedażowych takich jak biletomaty, fakturomaty czy kasy samoobsługowe zostało przez nas przyjęte w sposób dość organiczny. Co więcej, dla wielu z nas była to odpowiedź rynku, na nasze potrzeby, na którą czekaliśmy. Fakt, że takie kioski samoobsługowe usprawniają proces sprzedażowy, są intuicyjne w obsłudze, pozwalają zachować dystans i w znacznym stopniu zmniejszają kolejki, a więc oszczędzają czas, jest tu kluczowy.
Kolejnym krokiem w ewolucji procesu sprzedaży są kioski multimedialne, które wspierają sprzedaż pośrednią, a więc sklepy internetowe – kioski samoobsługowe do wysyłania i odbierania paczek, w tym takie, które pełnią funkcję lodówek. Bez wątpienia do wzrostu ich popularności przyczynił się lockdown, który sprawił, że konsumenci w znacznym stopniu przenieśli zakupy, w tym zakupy spożywcze, do sieci. Możliwość odebrania ich przez całą dobę – siedem dni w tygodniu, w sposób bezkontaktowy, z kiosków samoobsługowych zapewnia im poczucie komfortu i bezpieczeństwa. Poza kilkoma oczywistymi wyjątkami (przedmioty wartościowe, broń, materiały wybuchowe, łatwopalne, zwierzęta itd.) można do nich zamówić prawie wszystko, zachowując normy gabarytu i wagi. Tutaj dygresja – większość dużych marketów budowlanych wdraża aktualnie paczkomaty wielkogabarytowe, które pomieszczą nawet 2 palety w jednej skrytce. Gabaryt czy waga przestają być problemem – sprzedawcy wychodzą naprzeciw klientom.
W obu przypadkach – kiosku multimedialnego do wysyłania i odbierania paczek, a także, tego pełniącego funkcję lodówki – cały system składa się ze skrzynek w kilku rozmiarach, w których umieszcza się przesyłkę odbieraną następnie przez kuriera i adresata za pomocą ekranu dotykowego lub aplikacji mobilnej. W przypadku kiosków-lodówek, w skrzynkach utrzymywana jest odpowiednio niska temperatura – dodatnia i ujemna. Dzięki czemu można w nich przechować na przykład mrożonki, warzywa i owoce, pieczywo, wyroby cukiernicze, produkty mleczne, leki, kosmetyki, a nawet kwiaty. To ogromne ułatwienie dla osób, dla których codzienne zakupy spożywcze czy farmaceutyczne aktualnie wiążą się z dodatkowym stresem, a także dla zabieganych pracowników czy rodziców, dla których robienie zakupów spożywczych w internecie i możliwość ich odbioru 24/7 z kiosku multimedialnego ulokowanego blisko domu jest po prostu wygodne.
Innym rodzajem kiosku sprzedażowego są sklepy samoobsługowe, które najczęściej są mini wersją konkretnej marki. Taki mini sklep może składać się z kilku sekcji oferujących inny rodzaj asortymentu umieszczonego za witryną. Mogą to być na przykład słodycze, napoje, pieczywo, nabiał, produkty mleczne, kasze, makarony, a nawet mięso. Kolejny rodzaj to chemia domowa. Najczęściej w takim kiosku sprzedażowym można również kupić gorącą kawę, herbatę czy czekoladę. Każda sekcja może posiadać osobny ekran dotykowy, na którym dokonamy zamówienia. Po wybraniu produktów zostają one zgromadzone przez automat i przesłane do okienka, z którego można je odebrać po dokonaniu płatności – kartą czy kodem płatniczym. Taki kiosk sprzedażowy może zaoferować nawet kilkaset produktów, które dzięki systemowi chłodzenia pozostają świeże. Dostępny w przestrzeni miasta 24/7, odpowiednio doświetlony pozwala na swobodne zrobienie podstawowych zakupów.
Co niezwykle istotne, każdy z ww. kiosków multimedialnych jest odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne, w tym na działanie wysokich i niskich temperatur, może być nośnikiem reklamowym, a także być wyposażony w specjalną klawiaturę z oznaczeniami w języku Braille’a, pętlę indukcyjną dla osób niedosłyszących oraz odpowiednią dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich wysokość i kąt nachylenia. To nie tylko ogromne ułatwienie, ale sposób na pokonanie barier i zyskanie nowej grupy klientów.