Technologie dotykowe coraz bardziej obecne w naszym życiu
Dawniej, widziane w filmach science-fiction, stanowiły synonim świata przyszłości. Obecnie, dzięki smartfonom, nikt już nawet nie pamięta, kiedy technologie dotykowe zagościły na stałe w naszej codzienności, a co więcej – chętnie z nich korzystamy.
Najlepszym dowodem na to, że polubiliśmy technologie dotykowe, jest fakt, że właściwie ich nie zauważamy. Co więcej, coraz częściej dotykamy ekranów, które nie posiadają funkcji dotykowych. Obsługa przez dotyk stała się normą. Technologie takie jak ekrany dotykowe, kioski multimedialne, ściany interaktywne, stoły multimedialne czy totemy zewnętrzne towarzyszą nam już prawie wszędzie.
Totemy zewnętrzne i kioski multimedialne, takie jak V-TOTEM i V-KIOSK, na stałe zagościły już w przestrzeni miast – szczególnie tych turystycznych. Pełnią funkcję informacji turystycznej czy biletomatów, dlatego często spotyka się je na dworcach, przystankach autobusowych, lotniskach i w hotelach, a także na rynkach i w urzędach, gdzie pozwalają uzyskać podstawowe informacje, prezentując mapy, pogodę, rozkład jazdy, atrakcje turystyczne, poziom zanieczyszczenia powietrza itd. Jako biletomaty ułatwiają także zakup wszelkiego rodzaju biletów, tych na autobus miejski, ale także do kina, parku rozrywki, na stok narciarski czy do muzeum.
Muzea to doskonały przykład kreatywnego wykorzystania możliwości, jakie dają technologie dotykowe do przyciągnięcia uwagi zwiedzających. Dzięki zastosowaniu ekranów dotykowych w formie kiosków i stołów multimedialnych, a nierzadko ścian interaktywnych muzea i galerie sztuki przeżywają renesans, prezentując swoje zbiory w nowy, przyciągający uwagę nowoczesnego turysty sposób.
Wizyta w muzeum bywa elementem urlopu czy wycieczki, które wymagają rezerwacji pokoju hotelowego. Branża hotelarska jest kolejną, która zauważyła i śmiało wykorzystuje potencjał technologii dotykowych. Przed wejściem do hotelu wita nas totem, na którym możemy sprawdzić podstawowe informacje. W lobby montowane są videowalle promujące hotel czy stoły multimedialne, na których możemy nie tylko przeglądać sieć, ale także zagrać w grę czy doładować telefon. Coraz częściej możemy również samodzielnie dokonać rezerwacji oraz zameldować i wymeldować się, korzystając z asystenta recepcji w postaci kiosku multimedialnego.
Jednak technologie dotykowe to nie tylko turystyka i rozrywka. Na co dzień korzystamy z nich np. w sklepach wielkopowierzchniowych, gdzie pełnią funkcję kasy samoobsługowej lub fakturomatu. W restauracjach typu fast food pozwalają złożyć zamówienie bez kontaktu z obsługą, a nawet na zewnątrz. A w mini sklepach możemy zakupić podstawowe produkty, wybierając je z listy na ekranie. Ekrany dotykowe to także podstawowe narzędzie digital signage, z których na co dzień korzystamy w galeriach handlowych.
Technologie dotykowe spotykamy także w prywatnych gabinetach lekarskich, salonach medycyny estetycznej czy SPA, gdzie prezentują ofertę i promocje, ale także zastępują kolorowe magazyny, pamiętające lata 90. Możliwość przeglądania internetu czy zagrania w grę szczególnie doceniają dzieci i młodzież czekajace na wizytę u stomatologa.
Warto podkreślić, że technologie dotykowe na stałe zagościły w branży medycznej nie tylko w formie rozrywkowo-informacyjnej. Dzięki dostępnym opcjom ułatwiają podgląd wykonywanych czynności. Czy będzie to borowanie zęba, czy wycinanie wyrostka robaczkowego. Co więcej, kompatybilność ekranów znajdujących się np. na sali operacyjnej z videowallem w sali konferencyjnej pozwala na oglądanie zabiegu w czasie rzeczywistym zarówno innym lekarzom, jak i studentom, co wprowadza nową jakość edukacji.
Pisząc o edukacji, warto wspomnieć, że najmłodsze pokolenie, które można powiedzieć, że urodziło się z ekranem dotykowym w rękach, coraz częściej ma szansę korzystać z technologii dotykowych na lekcjach, a to za sprawą takich programów jak Aktywna tablica, którego celem było wyposażenie szkół podstawowych w tablice interaktywne oraz interaktywne monitory dotykowe.
Podobnie dzieje się w korporacjach i firmach, które stawiają na nowe technologie. Tam technologie dotykowe nie tylko ułatwiają codzienną pracę, ale także służą do autopromocji firmy. Od videowalla w lobby czy salach konferencyjnych i managerskich, przez stoły multimedialne z interaktywnymi grami w playroomach, po kioski i totemy służące do autopromocji na eventach i w showroomach, a nawet stoły multimedialne, które mogą być również tablicą interaktywną, w efektowny sposób zastępując sztampową ulotkę.