Jak przygotować projekt scenografii multimedialnej, która wykorzystuje ekrany dotykowe
Nowoczesne muzeum, centrum edukacyjne, ośrodek kultury, stoiska biznesowe i eventy wykorzystujące niekonwencjonalną scenografię przyciągają efektem, zachęcają do interakcji, zapadają w pamięć. Multimedia, w których zastosowano ekrany dotykowe, są aktualnie najbardziej nowoczesnym rozwiązaniem, a scenografie multimedialne dają dynamiczne możliwości zmiany i niezmiennie efekt wow. Nad osiągnięciem tego efektu pracuje sztab ludzi – projektantów i wykonawców. Jak przygotować dobry projekt scenografii multimedialnej, żeby realizacja spełniła oczekiwania?
Dialog, żeby być bliżej
Scenografia, sprzęt techniczny, oprogramowanie – to zasadnicze elementy wystawy, która uwzględnia ekrany dotykowe. Od wizji do powstania gotowego produktu prowadzi długa droga, a na niej znajduje się wiele detali wymagających ustaleń. Jesteśmy przekonani, że nie ma rzeczy niemożliwych – podstawę do osiągnięcia założeń projektowych stanowi przede wszystkim rozmowa i planowanie. Otwarci na dialog na każdym etapie powstawania scenografii możemy zrealizować gotowy projekt dostarczony przez inwestora albo sami go stworzyć. Nasz dział projektowy dynamicznie się rozwija – po to, żeby współpraca z klientem przebiegała lepiej, a dostarczone rozwiązanie multimedialne miało najwyższą jakość i było jak najbliżej wizji inwestora.
Scenografia multimedialna z ekranami dotykowymi – etapy powstawania
Koncepcja, budżetowanie, przetarg i wybór generalnego wykonawcy to etapy, które prowadzą do rozpoczęcia współpracy w zakresie stworzenia scenografii multimedialnej. Jeśli generalny wykonawca wybierze nas jako podwykonawcę, wspomniany dział projektowy może podjąć działania na dwóch ścieżkach: adaptuje gotowy projekt wykonawczy dostarczony przez inwestora lub samodzielnie taki projekt tworzy. Oba warianty wymagają rozmowy. Tak widzimy w Videofonice nasze zadanie: jesteśmy do dyspozycji klienta w zakresie doradztwa i koncepcji. Tak naprawdę konsultacje mogą zacząć się już na długo przed przetargiem, zanim architekci opracowujący koncepcję przystąpią do tworzenia projektu lub w trakcie jego tworzenia. I tu też podkreślamy – jesteśmy na to otwarci.
O czym warto porozmawiać na etapie tworzenia projektu?
Sytuacja idealna, która usprawnia cały proces tworzenia scenografii z ekranami dotykowymi, to kontakt architekta współpracującego z inwestorem i rozmowa na temat możliwości technicznych i technologicznych przed przystąpieniem do opracowania projektu. Dla nas jest to okazja do przedstawienia aktualnych rozwiązań na rynku czy alternatywnych technologii. Dla klienta – szansa na uwzględnienie najnowszych technologii i osiągnięcie jeszcze lepszego efektu w scenografii. Podczas rozmów na tym etapie możemy wstępnie określić czas, który będzie potrzebny od momentu stworzenia projektu do momentu jego wykonania. Poza tym, mając wieloletnie doświadczenie w branży multimediów wielkoformatowych, możemy zareagować od razu. Jeśli tylko znamy wizję artystyczną, widzimy od razu pewne możliwości czy rozwiązania pod konkretny element scenografii – często stanowi to dla architektów inspirację i pokazuje, jak można urealnić nawet najbardziej niekonwencjonalne pomysły. Możemy też przedstawić konkretne wytyczne, jakie monitory i technologie wyświetlania obrazu są dostępne i które z nich można zastosować w scenografii, żeby dawała maksymalny efekt oddziaływania na użytkownika końcowego. Przykład: w koncepcji znajduje się niebo i chmury czy morze z falami – nasza odpowiedź: elastyczne ekrany OLED, które pozwalają na stworzenie elementu z pofalowanymi ekranami na suficie lub podłożu. Inna sytuacja: klient określa materiał scenografii np. kompozyt, metal, spieki czy spienione aluminium. Oczywiście dostosujemy się do sugestii, ale nie obawiamy się proponować tańszych lub lepszych rozwiązań i rekomendować materiały dopasowane pod kątem ekranów dotykowych.
Jakich tematów nie będziemy unikać?
Bezsprzecznie pilnujemy też norm. Ponieważ odpowiednie atesty mają ogromne znaczenie, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, w tym także bezpieczeństwo dzieci, pilnujemy zachowania standardów, dopuszczenia do obrotu, deklaracji zgodności. Wytrzymałość, odporność na uderzenia, ścieralność podczas eksploatacji czy takie detale, jak chociażby zaokrąglone brzegi, mogą umknąć, gdy koncentrujemy się na estetyce i wizji artystycznej. Dla nas komfort i bezpieczeństwo są priorytetowe, jeśli więc widzimy przestrzeń, którą należy dopracować pod tym kątem – na pewno nie ominiemy tego tematu podczas rozmowy. Chcesz sprawdzić, jak będzie działać scenografia w praktyce, postawić się w roli użytkownika, zwizualizować pomysł? Jesteśmy gotowi wypożyczyć sprzęt do testów.
Co się dzieje po wygranym przetargu?
Co się dzieje po wygranym przetargu, gdy możemy już rozpocząć współpracę na pełnych obrotach? Dużo zależy od tego, jak przebiegał wcześniejszy kontakt, ale co do zasady, jest to czas na sprawdzenie poprawności lub tworzenie projektu wykonawczego, jeżeli ustalenia przewidują to zadanie po naszej stronie. Zespół Videofoniki jedzie na miejsce realizacji, aby sprawdzić, czy projekt jest zgodny ze stanem faktycznym oraz projektem budowlanym. Poznajemy ścieżkę zwiedzania, rozmieszczenie punktów multimedialnych i weryfikujemy to z dokumentacją techniczną. Sprawdzamy także wymagania dotyczące materiałów potrzebnych do wykonania scenografii, aby poprawnie przygotować karty zatwierdzeń materiałowych i karty techniczne. To bardzo istotny moment – musimy zobaczyć całość na żywo, w przestrzeni, żeby sięgnąć wzrokiem nie tylko do montażu instalacji, ale również do etapu obsługi posprzedażowej. Przewidujemy, gdzie umieścić rewizje z dostępem serwisowym, wentylację, gdzie powinna się znaleźć przestrzeń techniczna. Projekt wykonawczy musi uwzględniać ten niezbędny element „roboczy”, w taki sposób, by był niewidoczny i połączony ze ścieżką zwiedzania i nie zaburzał estetyki i klimatu całości. Ostatni etap to montaż. Przygotowanie mebli, multimediów, scenografii pod oprogramowanie. Samo oprogramowanie ścieżki zwiedzania zostawiamy już jednak specjalistom z tej dziedziny.