Zastosowanie multimediów w korporacji, czyli wielkoformatowe ściany video (V-WALL) i 3M

 In ściany interaktywne, technologie dotykowe

Wielkoformatowe ściany video takie jak V-WALL to najczęściej spotykane rozwiązanie multimedialne w korporacjach. Najczęściej spotykane i wyjątkowo skuteczne w oddziaływaniu. Sama w sobie innowacja przyciąga, a gdy narzędziem są nowoczesne technologie w formie ekranów dotykowych, gwarantuje dodatkowo interakcje, zaangażowanie i pozytywne doświadczenie użytkownika. Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu to doskonały przykład efektywności działania multimediów w korporacji.

 

Treść w wielkim formacie – najlepszy dostęp do informacji

Prezentacja informacji stanowi podstawowe zadanie ekranów wielkoformatowych w firmie. Wyświetlanie treści podczas szkoleń, wykładów czy wideokonferencji w dużym formacie sprawdza się w większych salach konferencyjnych, jak i kameralnych salkach spotkań, niezależnie od obszaru działania organizacji. Interaktywność ekranu związana z zastosowaniem technologii dotykowych liczy się zwłaszcza w przypadku autopromocji i instalacji ścian video na powierzchniach ogólnodostępnych – lobby, korytarz, strefa wejścia do budynku i recepcja, a więc tam, gdzie informacja trafia do osób z zewnątrz – klientów, kontrahentów i gości.

 

Lepsza komunikacja z klientem dzięki ekranom dotykowym

Multidotyk angażuje, przekaz zyskuje na atrakcyjności, siła oddziaływania wzmacniana jest przez różne zmysły, co finalnie buduje pozytywne doświadczenie. Doświadczenie z jednej strony intensywne, z drugiej, powiedzmy sobie otwarcie, wpisujące się już w standard przekazu. W końcu cyfryzacja i technologie dotykowe to stały element rzeczywistości. Komunikacja z klientem oraz dobrane medium treści promocyjnych i informacyjnych muszą być do tej rzeczywistości adekwatne, tak by organizacja stale zachowywała konkurencyjność.

 

Zabudowa wielkoformatowa w Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu

Świadome tych zależności Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu zdecydowało się na wprowadzenie zabudowy wielkoformatowej w swojej placówce. Do zaprojektowania interaktywnej ściany wideo 3M Sustainability i stworzenia aplikacji na ekran dotykowy organizacja zaprosiła kreatywnych programistów ze studio Odaibe Visuals. Współpraca obu firm zaowocowała kilkuetapową realizacją, której częścią stała się również Videofonika i V-WALL. W efekcie zamontowano interaktywny videowall (V-WALL) w konfiguracji 3 × 2, o przekątnej 136″ składający się z 6 monitorów profesjonalnych o przekątnej 49″ w orientacji poziomej. Zastosowano nakładkę dotykową na podczerwień w technologii multi-touch, która wykrywa nawet 10 punktów dotyku jednocześnie i pozwala na obsługę gestów – dobrze znanych z małych ekranów smartfonów, co czyni ściany V-WALL jeszcze bardziej intuicyjnymi narzędziami prezentacji treści. O efektywnym przekazie wielkoformatowych ścian w powiązaniu z efektowną aplikacją wspomina Bartłomiej Szlachcic (Odaibe Visuals):

Wprowadziliśmy kilka ładnych i interaktywnych elementów, które sprawiają, że doświadczenie użytkownika jest przyjemniejsze i bardziej żywe. Jednym z tych elementów jest symulacja cząstek, która działa jako wprowadzenie dla użytkowników. Daje efekt WOW, jakiego nikt się nie spodziewa w lobby multiglobalnej korporacji. Naszym priorytetem było zbudowanie pięknej aplikacji, która działa w odpowiedni sposób, ale jednocześnie wzbogaca życie ludzi i poprawia ich samopoczucie.

Aby uzyskać finalnie żywy i piękny odbiór, niezbędne było zastosowanie odpowiednich komponentów z myślą o ich utrzymaniu, a więc długoterminowej eksploatacji i późniejszym serwisowaniu.

Przygotowana podkonstrukcja przewidywała dostęp serwisowy do monitorów oraz dedykowany system do montażu szkła, które przykrywa wszystkie monitory i chroni matryce LCD podczas dotykania. Obudowa wykonana z trudnopalnych płyt MDF spełnia najwyższe wymagania przeciwpożarowe narzucone przez standardy 3M. Zastosowane monitory z matrycami IPS doskonale nasycają kolory wyświetlanych treści przy szerokich kątach widzenia. Niestandardowy układ monitorów 3 × 2 wymagał użycia zaawansowanej stacji graficznej, która pozwoliła na wyświetlenie natywnej rozdzielczości FullHD na każdym z monitorów, uzyskując na całej ścianie imponującą rozdzielczość 5760 × 2160 px. – podkreśla Jakub Boni (Videofonika).

Zarówno proces projektowania aplikacji, jak i znalezienie odpowiedniego sprzętu graficznego stanowi wyzwanie, wymaga wieloetapowej pracy i dialogu pomiędzy programistami multimediów oraz producentem wielkoformatowych ścian video.

Projektowanie aplikacji wielodotykowych do wyświetlaczy na ścianach wideo wymaga skrupulatnego i powtarzalnego procesu. Jako programiści multimediów zaczynamy od zrozumienia specyficznych wymagań i celów aplikacji. Obejmuje to uwzględnienie rozmiaru wyświetlacza, rozdzielczości i możliwości dotykowych ściany wideo, a także grupy docelowej i kontekstu użytkowania […]. Mieliśmy wiele wyzwań w znalezieniu odpowiedniego sprzętu graficznego do uruchomienia instalacji. Budując własną stację roboczą, należy pamiętać o ilości wyjść, pojemności pamięci oraz kompatybilności ze sterownikami do ścian wideo (Bartłomiej Szlachcic).

Jest to jednak inwestycja czasu i zasobów opłacalna pod każdym względem – finalnie uzyskujemy bowiem potężne (dosłownie i w przenośni) narzędzie komunikacji z klientem, które odgrywa ważną rolę w budowaniu przekazu marki.

 

Jak wielkoformatowe ściany video budują przekaz marki?

Wielkoformatowe ściany video wspierają korporacje niezależnie od branży czy obszaru działania. W Centrum Innowacji 3M we Wrocławiu instalacja buduje przekaz marki 3M i wzmacnia jej wizerunek kojarzony z innowacją i ważną rolą nauki w tworzeniu innowacyjnych produktów. Dlatego nie ma lepszego narzędzia komunikacji i inspiracji klientów, niż właśnie nowoczesne technologie dotykowe, które zastąpiły tekturowe standy i plakaty. Uwagę odwiedzających przyciąga nie tylko format, ale zwłaszcza dynamika treści i znakomita warstwa wizualna całości. Jak zaznacza Aleksandra Wiśniewska Communication Specialist (3M Innovation Center | 3M Wrocław):

Pozwala to przyciągnąć uwagę odwiedzających Centrum Innowacji 3M, innowacyjny ośrodek, w którym prezentowane są możliwości technologiczne 3M. W centrum edukujemy i inspirujemy naszych klientów i partnerów biznesowych. Pokazujemy im, w jaki sposób nauka pomaga nam w tworzeniu innowacyjnych produktów. Monitory są narzędziem służącym do komunikacji. Dzięki nim w interaktywny sposób dostarczamy treści dla zainteresowanych. W przypadku V-Walla, który działa na terenie największego centrum produkcyjnego 3M w regionie EMEA we Wrocławiu, odbiorcy mają okazję dowiedzieć się, że cokolwiek robimy w 3M, zawsze działamy z myślą o naszej planecie.

 

Multimedia trafiają – do klientów i do pracowników

Ściana interaktywna przyciąga uwagę klientów, osoby odwiedzające fabrykę, ale również pracowników produkcyjnych i biurowych. Oni również mogą odkryć nowe informacje i dowiedzieć się jakie sukcesy odnosimy w innych lokalizacjach, w kontekście filarów zrównoważonego rozwoju, tj. science for circular (projektowanie rozwiązań i procesów, by móc robić więcej przy mniejszym zużyciu materiałów, rozwijając gospodarkę o obiegu zamkniętym), science for climate (wprowadzanie innowacji pozwalających na dekarbonizację przemysłu i zmniejszanie naszego wpływu na środowisko) oraz science for community (tworzenie bardziej pozytywnego świata poprzez wsparcie lokalnych społeczności) – opowiada Aleksandra Wiśniewska (3M Innovation Center | 3M Wrocław).

Dobra widoczność, warstwa graficzna i nasycenie kolorami to zalety, które sprawiają, że osoby odwiedzające fabrykę, Centrum Innowacji oraz pracownicy 3M nie mogą przejść obok ścian video obojętnie. Logo firmy jest doskonale rozpoznawalne, a wezwanie, aby dotknąć ekranu, skutecznie zachęca do działania. Wybór tego typu multimediów był podyktowany konkretnymi korzyściami: videowalle oferują szeroki wachlarz innowacyjnych i kreatywnych rozwiązań – zarówno w zakresie animacji, jak i treści.

 

Centrum Innowacji 3M w ciągłym rozwoju – kolejne multimedia w przygotowaniu

Warto podkreślić, że ściany wielkoformatowe, mimo swoich rozmiarów i wyzwań instalacyjnych, pozwalają na elastyczność w realizacji. Trwają przygotowywania kolejnej ściany multimedialnej V-WALL dla showroomu 3M. Zaprojektowana przez programistów z Odaibe Visuals aplikacja wymagała nieco innego układu i rozmiaru monitorów, dlatego zastosowaliśmy rozwiązanie o całkowitej przekątnej 144″ w konfiguracji 5 × 1 z monitorami 55″ w układzie pionowym. Jednocześnie pozostałe parametry pozostały niezmienione w stosunku do poprzedniego V-WALLA, co pozwala uzyskać spójny wygląd i idealnie dopasować urządzenia do aranżacji powierzchni biurowej bez kompromisów w kwestii estetyki.

 

ściana wielkoformatowa 3D
Ściana wielkoformatowa video 3D
Wielkoformatowe ściany video 3D
Wielkoformatowe ściany video 3D - Videofonika
Recent Posts
zastosowanie multimediów w muzeum - VIDEOFONIKAZastosowanie multimediów w muzeach