Zastosowanie multimediów w parkach rozrywki, czyli foto kioski w Energylandii

 In kioski multimedialne, kioski samoobsługowe, technologie dotykowe

70 hektarów, ponad 120 atrakcji dostępnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Energylandia to największy park rozrywki w Polsce, który w granicach kraju pozwala przenieść się do świata bajek, zabawy, ale też rekreacji. To doskonały przykład tego, jak zastosowanie multimediów w parkach rozrywki oferuje nieprzerwaną obsługę setek gości przez cały rok, sprawnie, bez kolejek, nawet w tak wyjątkowych okolicznościach, jak pandemia.     

Energylandia – wyjątkowa podróż bez wyjazdu za granicę

Energylandia znajduje się zaledwie godzinę drogi od Katowic i Krakowa. Park podzielony jest na strefy tematyczne: pozwala zarówno przenieść się dzieciakom w świat marzeń i beztroskiej zabawy, jak i dostarcza rekreacji, a nawet adrenaliny młodzieży i dorosłym w strefie ekstremalnej. Miejsce otwarte jest również zimą, kiedy zamienia się w magiczne Winter Kingdom. Goście mają więc nieprzerwany dostęp do zabaw o każdej porze i jednocześnie nieprzerwanie prowadzona jest sprzedaż, a kolosalnym ułatwieniem w tym obszarze są zastosowane nowoczesne technologie.

Jak technologie dotykowe wpłynęły na sprzedaż?

Co ciekawe do wprowadzenia innowacji w tym zakresie przyczyniły się wyzwania związane z pandemią. Lata 2020 i 2021 dla wielu biznesów upłynęły pod znakiem pogorszonej sprzedaży – ale nie dla Energylandii. W tym czasie liczba odwiedzających wzrosła z 800 000 do 1 850 000, a park okazał się najwyższym beneficjentem bonu turystycznego. W efekcie ogłoszono budowę zupełnie nowej strefy Sweet Valley.

 

 

 

ENERGYLANDIA

 

 

Jak właściciele parku rozrywki wyszli naprzeciw potrzebom gości i wyjątkowym okolicznościom w okresie pandemii? Podjęli decyzje o zwiększeniu automatyzacji procesów sprzedaży. Przy wejściu pojawiły się automaty biletowe, a na terenie Energylandii w wyznaczonych punktach, w danej strefie i przy wybranych atrakcjach – foto kioski, czyli samoobsługowe maszyny do sprzedaży zdjęć. Jaki był efekt wprowadzenia innowacyjnych urządzeń w parku rozrywki? Z ich zastosowaniem sprzedaż zdjęć była podobna, a w sezonie niskim niemalże dorównała sezonowi wysokiemu i to mimo mniejszej liczby obsługi!

Biletomaty i foto kioski – zalety urządzeń samoobsługowych

Urządzenia samoobsługowe w technologii dotykowej w parkach rozrywki mają wiele zalet – istotnych zarówno z perspektywy klienta, jak i właściciela biznesu. Gwarantują pracę 24/7, więc park może być otwarty przez cały rok, zarówno w szczycie sezonu, w czasie sezonowych atrakcji, jak i w sezonie niskim. W pierwszym przypadku, a więc w szczycie sprzedaży, gdy gości parku jest naprawdę dużo, automatyzacja pracy pozwala na płynną obsługę, nawet przy ograniczonych zasobach personelu. Daje też możliwość oddelegowania części pracowników do istotniejszych z perspektywy logistycznej zadań.

Maszyny są odporne na zmieniające się warunki atmosferyczne, więc zarówno foto kioski, jak i biletomaty mogą bez problemu stać na zewnątrz – i właśnie tam są najczęściej stawiane. Jednocześnie przyczynia się to do lepszej logistyki poruszania się po parku. Cały proces sprzedaży biletów i zdjęć jest usprawniony: nie tworzą się skupiska ludzi, kolejki zostają zmniejszone, przemieszczanie się ludzi pomiędzy atrakcjami staje się płynne. Urządzenie samoobsługowe może stanąć wszędzie i właściwie wtedy ma to największy sens – gdy kioski tworzą przemyślaną sieć. Korzyści z takiego rozwiązania są wówczas dwustronne.

Automatyzacja sprawia, że osoby, które wcześniej obsługiwały pojedyncze stanowisko sprzedażowe, mogą zająć się innymi obowiązkami lub obsługiwać wiele kiosków. Jedna osoba wystarczy, żeby asystować gościom – chociaż korzystanie z urządzeń przebiega właściwie intuicyjnie. W skali makro – a Energylandia do niej należy – rozwiązanie to jest nie tylko wygodne dla gości i pracowników, ale przede wszystkim – opłacalne. Dzięki temu można liczyć na szybszy zwrot z inwestycji i realizację założeń marketingowych.

Korzystanie z biletomatów i kiosków do zdjęć

Technologie dotykowe to nieodłączny element codzienności – opanowanie działania nowego smartfona czy jakiegokolwiek innego urządzenia np. kasy samoobsługowej w sklepie, infokiosku (V-KIOSK) czy totemu z ekranem (V-TOTEM) przebiega błyskawicznie. Tak samo jest z biletomatem – wyposażony w 32-calowy monitor umożliwia szybki wybór biletu, dokonanie płatności kartą i otrzymanie wydruku uprawniającego do poruszania się po parku. Podobnie działają foto kioski – na ekranie wybieramy interesujące nas zdjęcie, płacimy za nie i czekamy na wydruk fotografii oraz paragonu z kodem, który umożliwia dostęp do zdjęcia w wersji cyfrowej – online.

Każda maszyna wyposażona jest w drukarkę termosublimacyjną (zintegrowaną i zabudowaną), terminal płatniczy, zasobnik ramek na zdjęcia do pobrania, czytnik kodów, drukarkę potwierdzeń, outdoorową obudowę z systemem grzewczo-chłodzącym, monitory dostosowane do podwyższonej jasności, ekran dotykowy z filtrem zmniejszającym przepuszczanie promieni UV i podświetlenia. Kioski mają też atrakcyjną formę – kolorystyka urządzenia jest spójna z daną atrakcją oraz strefą – więc dodatkowo przyciąga uwagę. Zwłaszcza dla młodych osób kiosk już sam w sobie stanowi atrakcję. Ważnym detalem jest fakt, że maszyny są dwustronne – 28 kiosków w Energylandii daje tak naprawdę 56 stanowisk sprzedażowych w głównych atrakcjach parku.

Warto podkreślić, że na rollercoasterach i innych większych atrakcjach robienie zdjęć jest zakazane – korzystanie ze smartfonów podczas przejażdżki byłoby niebezpieczne dla użytkowników i mogłoby oznaczać utratę telefonu. Dlatego aparaty fotograficzne, zamontowane w różnych punktach parku, które robią fotografie za nas, to najlepszy pomysł na uzyskanie pamiątkowego zdjęcia.

Jak wygląda serwis foto kiosków przy pracy 24/7?


Jak wygląda kwestia serwisu w przypadku foto kiosków w parku rozrywki? Dobrym momentem jest sezon zimowy, gdy ruch jest mniejszy. Wówczas część maszyn można wyłączyć czasowo z użytkowania, przenieść do magazynu, a pozostałe – odpowiednio przygotować do bieżącej pracy: wyczyścić filtry, podzespoły, wykonać rutynowe czynności konserwacyjne. W okolicach kwietnia lub maja serwis przygotowuje kioski na sezon letni – programuje urządzenia, wdraża zmiany, nowe funkcjonalności. Przy pracujących kioskach, bieżący serwis odbywa się dwa razy w tygodniu. Zapewnia to bezproblemowe działanie nawet przy dużym natężeniu ruchu.

Jak optymalizowane jest zużycie energii w foto kioskach?


Na koniec kilka słów w ważnej, zwłaszcza w ostatnich miesiącach, kwestii zasobów energetycznych i pilnej potrzebie oszczędzania energii. W planach właścicieli Energylandii jest całkowita niezależność w tym zakresie, przez zastosowanie fotowoltaiki. Na ten moment park ma do dyspozycji odpowiednio skonfigurowane urządzenia: elementy w foto kioskach dobrane są tak, by optymalizować wysoki pobór energii przez monitor i nagrzewnicę, np. przez dodanie mniejszych przekątnych ekranu i kontrast, który dostosowuje się do warunków na zewnątrz. Przy monitorach wysokiej jasności stanowi to wyzwanie, więc stosujemy specjalne czujniki natężania światła, aby zużycie energii było maksymalnie ekonomiczne

 

Recent Posts
kiosk samoobłsugowy - VIDEOFONIKAzastosowanie multimediów w muzeum - VIDEOFONIKA